Трагичните инциденти по морето: Какви са причините

Напоследък зачестиха инцидентите по българското Черноморие. Неспазване на препоръките на спасителите, влизането във водата на неохраняеми места или извън работното време на спасителния екип

са сред основните причини за трагични инциденти с удавени хора на морето, каза за БТА Станимир Коларов, старши спасител на Централен плаж – Бургас.

Той подчерта, че летовниците често влизат да плуват в недобро здравословно състояние, след употреба на алкохол или с пълен стомах, което може да бъде предпоставка за опасност.

Коларов посочи, че повечето инциденти се случват на места, забранени за къпане. Многократно младежи скачат от моста на централния плаж в града, където има поставени няколко предупредителни табели с указание, че скачането от съоръжението е абсолютно забранено. 

Трагичните инциденти от началото на този летен сезон са повече в сравнение с миналогодишния, каза спасителят. По думите му само по Южното Черноморие за два дни са намерени телата на трима удавници.

Мъртвото вълнение се предизвиква при определени метеорологични условия, като то се образува по релефа на дъното, поясни Коларов. Дъното е неравномерно и релефът му не може да бъде видян от брега, докато човек не навлезе във водата. 

По думите на спасителя вълните невинаги са показател. „На дъното могат да бъдат образувани дънни ями и дънни течения, които не могат да бъдат забелязани от повърхността.“

Старши спасителят посъветва да се спазват всички препоръки на спасителите и да не се подценява обозначението на флаговете. „Червеното означава, че влизането е абсолютно забранено, било то до глезените или коленeте. Жълто предупреждава за къпане с повишено внимание“.

Според него летовниците трябва задължително да се информират кои места са абсолютно забранени за къпане и кои плажове са неохраняеми. „Препоръките са съвсем елементарни, но са от голямо значение за безопасността и човешкия живот. Всеки може да се запознае с това какво е забранено и какво – не“, уточни спасителят.

На кръгла маса в рамките на Седмицата на водното спасяване във Варна експерти заявиха, че много често летовниците изобщо не се съобразяват със спасителите, дори си позволяват да ги обиждат.  Доц. Стоян Андонов, председател на Националната комисия по водно спасяване, каза, че по данни на МВР през миналата година в страната 56 души са се удавили в морето и още почти толкова във вътрешността на страната.

По думите му, само около 10 от тях са чужденци. Около 90 на сто от починалите са мъже на средна възраст 55-60 години, допълни Андонов. Според него има няколко основни причини за инцидентите. Често пострадалите са употребили алкохол, освен това надценяват способностите и здравословното си състояние, посочи още експертът. И допълни, че по принцип жените са са много по-малко склонни да поемат рискове във водата.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови