Десетки хиляди българи инвестираха в зарядни станции в Азия и парите им изчезнаха.
Как работи финансовата пирамида с преносими батерии за телефони BETL коментираха финансовите експерти Деян Василев и Любомир Тулев пред NOVA.
„BETL е поредното проявление на престъпни групировки, в случая - рускоговорящи. Фирмата е регистрирана в Лондон на името на арабски гражданин. Влизайки в началото на схемата, парите се връщат. Има и различни нива. В крайна сметка всички горят. Тези хора са привлекли и Карлос Насар, който е бил рекламно лице”, каза Василев.
„Миналата година са превъртени около 80 милиона долара. 60 млн. са върнати на хората от първи, втори и трети нива”, обясни той. И подчерта, че много от включилите се са знаели, че влизат в схема и са канели и свои приятели. Експертът посочи още, че „Насар трябва да върне всяка стотинка от тази реклама”.
Тулев разказа, че миналата година е бил запитан какво мисли за сайта на BETL и още тогава сметнал, че схемата има потенциал на пирамида. Той посочи, че инвестираните пари вече не могат да бъдат проследени, тъй като „говорим за криптовалути и криптотрансакции, които са в биткойн портфейли, така че няма как да бъде проследено при кого отиват”.
„През декември BETL пуска промоция - ако влезеш с инвестиция на определено ниво, на което си, ще получиш дивидент на по-високото ниво. Това е типичният белег за опит да се събере капитал. Означава, че се бърза с набирането на нови „шарани”, така че тези от високите нива да изтеглят парите си и да излязат от схемата”, обясни Тулев. Той допълни, че от BETL са пуснали и искане за верифициране на профилите на потребителите. За целта те трябвало да изпратят по 99 долара на компанията.
„OneCoin на Ружа Игнатова все още има работещи офиси. Фирмата в България не е разследвана както трябва, защото има протекции от прокуратурата, подкупват се регулаторни органи, за да си затварят очите”, посочи още Василев.
Деян Василев е на мнение, че измами като тази на BETL нарочно не се разследват.