Коледна почивка: За какво да внимаваме?

Точно седмица остава до началото на почивните дни за коледните празници, а с това и на празничните пътувания.

730 хиляди българи ще пътуват в страната за празниците. Избралите да почиват извън България са 120 хиляди, а 10 хиляди повече са чужденците, избрали страната ни за своята почивка, предаде bTV.

Най-предпочитаните места за почивка от българина са при близки и роднини. Много хора вече разчитат и на второ жилище. Популярни остават къщите за гости и спа хотелите.

Мирослав организира тридневна почивка с приятелите си в Милано. Запазва апартамент онлайн и всичко изглеждало наред, докато не се настанили.

„Като влязохме в стаята, като погледнахме не беше това от снимката. Най-фрапиращо беше, когато влязохме в кухнята, беше изпочупена, беше супер мръсна, неизмити прибори. В баните се люпеше мазилката миришеше на мухъл“, обясни Мирослав Велев.

Правят опити да се свържат с наемодателя, но без успех. Българското Министерство на външните работи се оказва безсилно. Местната полиция също отказва съдействие, а случаи като този на Мирослав не са един и два, уточняват от Европейския потребителски център (ЕПЦ).

„Става въпрос за проблеми с резервациите. Понякога технически проблем или по други причини. Анулирането на резервациите и след това възстановяването на средствата, са най-често срещаните случаи“, обясни Соня Спасова, директор на ЕПЦ.

При резервация, първо трябва да се прочетат отзивите и да се провери има ли официален метод за плащане. А при туроператорите - дали са вписани в търговския и туристическия регистри.

„В основата на всичко е как ще си вземеш парите обратно, тоест къде ще намериш този човек, за да го съдиш“, уточни Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма.

Затова, експертите препоръчват да не се доверяваме на примамливи, но съмнителни оферти.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови