На прага на 2025 година изниква въпросът дали ще има ново поскъпване на хранителните продукти. Отговор на този въпрос потърсихме от председателя на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов.
На въпрос какви тенденции да очакваме през 2025 година той каза, че основният фактор за промяната на цените на храната е климатът: "Всичко зависи какви климатични проявления ще имаме. Последните няколко години, особено 2023 година, беше много лоша за плодове и зеленчуци. 2024 не беше по-добра - засушаване в края на летния период, всичко зависи от климата".
Той обаче успокои: "Няма никакви индикации да видим бурни растежи - както беше в началото на 2022 година и 2023 година. Може да има недостиг от един продукт някъде, малко повече от друг продукт, но всичко това е във вариации в рамките на нормалното".
Владимир Иванов индикира, че са възможни временни аномалии при предлагането на млечни продукти. Причината за това по думите му е политиката на Европейския съюз.
"Ако в Европейския съюз не се подобрят нещата и не се смени тенденцията, може да наблюдаваме някакво увеличение и някакво напрежение. За момента няма данни това да е в рязък порядък. Нищо не го обосновава", каза още той.
Председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата обясни как ще стартира годината по отношение ценообразуването на хранителните продукти. Той увери дори да има увеличение, то то ще се осъществява плавно.
"Годината трябва да започне спокойно, доста по-спокойно, отколкото ще завърши. Винаги след декември месец януари е доста труден в пазарно отношение. Ако наблюдаваме тенденции надолу или нагоре, тя ще е с много бавни темпове - както сега се изменя индекса със стотна, а не с единица.
В рамките на 3-4 месеца ще наблюдаваме нормална тенденция - пикови стойности в зимните месеци, после започва постепенно сваляне в летните месеци", обясни експертът.
По думите му е нормално при цените да има инфлация от 2 до 3%, но при условие че се реализира за дълъг период от времето.