Бургас първи по почтеност на местната власт

Mестната власт в София и Бургас си делят първото място по почтеност. Трети в националната класация е Стара Загора.

Това става ясно от първата по рода си годишна сравнителна класация на ключови институции на местната власт в България, цитирана от 24 часа. Тя е направена от асоциация “Прозрачност без граници” с подкрепата на фондация “Америка за България”.

София и Бургас имат индекс от 3,59, Стара Загора - 3,58, Русе - 3,47 при възможен максимум 5,00.

На последните места са Хасково (2,75), Варна (2,83), Видин и Кърджали с по 2,84.

Проектът “Индекс на местната система за почтеност” е тригодишна инициатива на “Прозрачност без граници” и е направен с идеята, че ефективното противодействие на корупцията в страната не може да се извърши без участието на ключови институции и социални актьори на местно ниво. Индексът ще дава ежегодна сравнителна оценка на антикорупционния капацитет, ролята на общинския съвет, кмета, общинската администрация, бизнеса, регионалните медии, неправителствените организации, съда и полицията в съответния град. Изследвани са всички 28 региона на страната.

“Индексът на местната система за почтеност” е изключително важен, защото освен всичко друго той ще бъде съществен индикатор за бъдещите инвеститори” посочи при представянето Огнян Минчев, председател на “Прозрачност без граници”. Според него е много важно на регионално равнище да се изследва потенциалът за взаимодействие между институциите и гражданите. А това може да стане, като се акцентира върху два стълба: прозрачността на обществените поръчки и оценка как се контролира общинската собственост и държавната собственост на областно равнище.

Кметът на Бургас Димитър Николов е получил най-висока оценка по този критерий - 4,86, следван от кмета на София Йорданка Фандъкова - 4,67. Трети е кметът на Габрово - 4,63. Русе дава оценка на кмета 4,56, Стара Загора - 4,41, Добрич - 4,30, Пловдив - 3,83.

С най-ниска оценка в тази класация е кметът на Кърджали - 2,37, следван от този на Варна - 2,72, и Силистра - 2,81.

На първо място от общинските администрации е тази в Габрово - 4,69, следвана от Бургас - 4,68, Добрич -4,64, и Пловдив - 4,33. Тук София е на пета позиция с индекс 4,15.

В позицията “политически партии” води Велико Търново с индекс 3,36, следван от София - 3,28.

Работата на съдилищата е оценена най-високо в Разград - 3,54, следван от Враца - 3,51 и Търговище - 3,46. Тук индексът на София е най-ниският за страната - 2,08 и това експертите от “Прозрачност без граници” обясняват с факта, че в столицата обемът на работа на магистратите е най-мащабен и не отговаря на очакванията на гражданите за по-бърз и ефективен правораздавателен процес. Общият индекс за страната тук е 3,17.

Работата на полицията като ефективност и бързина на разследването е оценена най-високо в Стара Загора с индекс 3,61, следван от Враца и Монтана - 3,33, София е четвърта с индекс 3,28. Тук с най-нисък индекс са Смолян - 1,83, Хасково - 1,89, и Добрич - 2,50.

От всички оценки по всички изследвани критерии с най-лоши позиции е бизнесът - средно за страната 2,44. Тук София е на първо място с 3,50, следвана от Стара Загора - 3,06. Останалите областни центрове са с оценки под 3,00. Най-нискът е индексът в Ловеч - 1,94, Разград - 1,97, Плевен - 2,00.

Общата оценка за регионалните медии е 2,69, като на първите три места са София, Варна и Пловдив, а на последните - Кърджали, Силистра и Бургас. Средната оценка за гражданското общество по градове е 3,04, като първа е София с 3,94, следвана от Стара Загора и Русе. По този критерий последни са Благоевград и Сливен с индекс 2,50.

 

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови