Цената за един глас на предстоящите парламентарни избори в големите градове вече е от 70 до 100 лева.Тарифите са диференцирани - в средните градове те са между 50 и 70 лв., а в малките и в селата сумата се движи между 20 и 50 лв.
Изчисленията показват, че мизата е нараснала средно с около 30 лева на глас, заяви пред "Галерия" политологът проф. Георги Манолов. .
"Бедните български избиратели отдавна са превърнали търговията с гласове в същински ориенталски алъш-вериш, където кебапчетата с бира ги взимат само за закуска, докато пазарлъкът за пари неспирно расте."
Това разясни пред седмичника проф. Манолов, който е автор на книгата "Цената на изборите или как партиите си купуват властта".
Разпространен метод за фалшифициране на вота продължава да е купуването на цели секционни комисии - това се случва най-вече в по-малките населени места.
В "хонорарите" за председател на комисия, член, застъпник и наблюдател зависят от редица фактори, каквито са големината на избирателните райони, степента на партийното влияние и възможностите на местните велможи.
Става дума за няколкостотин лева за малките райони и над 1000 за големите, твърди политологът.
Според него поради пробойните в Изборния кодекс никой не може да контролира ефективно броенето на гласовете, отчитането на бюлетините и изготвянето на протоколите.
Ако комисиите в изборните секции са оплетени в корупционни схеми, няма никаква спирачка пред тях да отчетат това, което предварително са договорили.