Резултатите седмица преди решителния вот са следните: БСП (31.5%), ГЕРБ (31.2%), ОП (9.9%), ДПС (8.5%), като крайните проценти може да се повишат заради все още колебаещ се електорат.
ГЕРБ и БСП непрекъснато си разменят лидерството в различни социологически проучвания. Според последното – на агенция Афис, проведено от 12 до 16 март, силите между двете политически партии са напълно изравнени. По тази причина се очаква развръзката да дойде съвсем в последния момент.
Интрига има и по отношение на конкретния брой на партиите и коалициите, които ще влязат в следващия парламент, прескачайки 4-процентовата бариера. Резултатите седмица преди решителния вот са следните: БСП (31.5%), ГЕРБ (31.2%), ОП (9.9%), ДПС (8.5%), като крайните проценти може да се повишат заради все още колебаещ се електорат. Засега, в зависимост от твърдо решените за кого да гласуват, под прага от 4% остават "Воля" с 3.5%, РБ-ГН с 2.3% и АБВ-Д21 с 1.9%. Ако добавим и колебаещите се, процентите стават 5.3% за "Воля", 4.4 за РБ-ГН и 4.1 за АБВ-Д21.
Избирателна активност
"Афис" отчита завишаване на избирателната активност. Според данните на 26 март до урните ще отидат повече хора в сравнение с тези на предишните парламентарни избори. Очаква се интересът към вота да е по-висок дори от този на президентските избори през ноември миналата година. Повече от половината от правоимащите избиратели (51%) са твърдо решени да гласуват.
Ключ към съставяне на правителство
При всички положения съставянето на правителство след изборите няма да е особено лесна задача. Ключът към справяне с нея този път ще са националистите. Обединените патриоти, макар да стартираха кампанията от по-високо ниво на подкрепа, ще съумеят да задържат "бронзовия медал", но по-важното е, че без тях няма да е възможно да се сглоби никаква комбинация нито в ляво около БСП, нито в дясно около ГЕРБ, коментират от АФИС.