Девет жалби и сигнали са подадени от началото на изборния ден до момента, съобщи Елка Стоянова, председател на Районната избирателна комисия (РИК) – Бургас.
“Обхватът им е за общините Бургас, Царево, Руен и Сунгурларе. Първите два сигнала са за шатрите в ж.к. “Меден Рудник”. Другия сигнал беше за кмета в село Ясеново, за това, че е отишъл в една секционна избирателна комисия, при което се оказа, че е събирал междинните резултати към 10:30 часа. След това са постъпили две жалби от Царево от човек, който твърди, че в близост до две секции според него се извършва предизборна агитация от политическа сила”, обясни Стоянова. администрация, но нарушения не са установени.
“След това постъпи друг сигнал по телефон, приет от член на РИК-Бургас, който е бил предаден първоначално до телефон 112. Обадил се е кандидат за народен представител, който е подал сигнал, че на две села в Сунгурларе е имало налепени върху неговите плакати, такива на друга политическа сила”, каза Елка Стоянова. Тя допълни, че при проверката е установено, че параметрите на подадения сигнал се отличават от реалните.
“Чрез секретаря на община Сунгурларе се отреагира своевременно. За да има причина да се разлепят или премахват агитационни материали, те трябва да бъдат разлепени на места, които не са определени с наредба от кмета. В случая не се констатира неправомерно разлепяне на агитационни материали”, каза още Стоянова.
Има получени съобщения на електронната поща на РИК-Бургас. “Те са по-скоро с характер на запитване от страна на граждани. Основно проблемът произтича от това, че жителите не разбират съществения принцип в избирателния процес, че може да се гласува по постоянен адрес. Това е основното правило, ако се иска да бъде приложено някое от изключенията – гласуване по настоящ адрес, гласуване като лице с увреждания, гласуване като ученик или студент, гласуване в качеството на народен представител на друго място, при тях се предполага активно поведение от страна на самия гражданин”, отбеляза Елка Стоянова.
Тя посочи, че трябва да се подаде заявление за гласуване по настоящ адрес, да се носи студентска книжка и изобщо инициативата да се прояви от страна на гражданите.
“Това, че се разполага с настоящ адрес, не означава, че може да се гласува в секционна избирателна комисия по желание. Гражданите протестират в тази посока, защо не ги допускат да гласуват по настоящ адрес без да са подали заявления и защо не се допуска да гласуват с паспорти и шофьорски книжки. Изборният кодекс казва, че се гласува само с лична карта”, подчерта Елка Стоянова.