Агентурното минало на Каракачанов не пречи да бъде военен министър

След изтеклата информация, че патриотите са  договорили 4 министерства, едно от които е министерството на отбраната, което най- вероятно ще бъде дадено на Красимир Каракачанов, се появиха коментари за агентурното му минало като пречка за този пост.

Вярно е, че наскоро бившият външен министър Даниел Митов разкритикува назначенията на служебния кабинет  и президента Радев на бивши агенти на Държавна сигурност за посланици в страни от ЕС, предупреждавайки, че България ще изпрати много лоши сигнали към ЕС и НАТО.

Истината е, че бивши агенти на ДС могат и са назначавани на позиции в НАТО, ЕС и други международни организации, за които се изисква достъп до информация. Причината агенти на ДС да имат право на достъп до секретите на НАТО е в българските особености на прехода, когато не бе извършена лустрация както в останалите социалистически държави и на практика няма законова причина доносниците да не бъдат назначавани, там където съответното правителство прецени.

И правителствата това са правили.

Комисията по досиетата обяви проверката на лицата, които са изпратени от Министерския съвет и от различни министерства на длъжност в органите на Европейския съюз, Организацията на Северноатлантическия договор и други международни организации, в която страната членува или в чиято дейност участва Република България (решение №2-868 от 28 февруари 2017 г.).

Правителствата, осъществили такива назначения, са:

Кабинет на Станишев (БСП, ДПС, НДСВ) – 12;

Кабинет Сакскобургготски (НДСВ, ДПС) – 7;

Кабинет на Луканов (БКП/БСП) – 4;

Кабинет на Борисов-1 (ГЕРБ) – 4;

Кабинет на Орешарски (БСП, ДПС) – 3;

Кабинет на Борисов-2 (ГЕРБ, Реформаторски блок) – 2;

Кабинет на Беров (ДПС, БСП) – 1;

Кабинет на Костов (СДС, Народен съюз) – 1.

Служебен кабинет на Близнашки (назначен от президента Росен Плевнелиев) – 1.

НАТО – 16;

ООН – 4;

Европейски съюз – 3;

Организацията за черноморско икономическо сътрудничество – 1;

Интерпол – 1;

Съвета на Европа – 1;

ОССЕ – 1;

Други – 7

Важно да се направи разлика между юридическата и моралната страна на въпроса за ченгетата във властта. Законът за защита на класифицираната информация не забранява изрично да се дава достъп до секретна информация на НАТО на лица, които са сътрудничили на Държавна сигурност или са завършили школи на бившите съветски спецслужби. 

Агентурното минало и данните за сътрудничество на ДС не водят до автоматичен отказ за достъп до класифицирана информация,процедурата за издаване на разрешение за достъп е уредена от Закона за защита на класифицираната информация. 

След като в НАТО са назначени 16 агенти на ДС, няма законова пречка Красимир Каракачанов /агент Дончо/ да оглави Министерството на отбраната.

Красимир Каракачанов  е вербуван за Агент на ДС на 23-годишна възраст, докато е бил студент в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ със специалност история. По данни от досието му официално става част от апаратa на ДС на на 11 май 1989 г.. Вербовката се извършва в хотел „Родина”. Използван е по линия на „промакедонския национализъм” или т.нар Македонски въпрос. 

Досието му разкрива, че интересът на Шесто управление на ДС към Каракачанов датира от февруари 1989 г. Тогава той е студент ІІІ курс в университета и е на 24 години. Първоначално е воден като кандидат агент под псевдонима „Дончо”. В това си качество с него са осъществени 5 срещи, на които той е предал 4 донесения. В една от справките е посочено, че кандидат агентът има положително отношение към органите на ДС.

 

 

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови