Новият екоминистър: Може да се стигне до събаряне на хотели

Най-добрата превенция срещу нарушенията е пълната прозрачност. В това е убеден новият екоминистър Борислав Сандов, затова и едно от първите неща, които ще разпореди,

е реорганизация на сайтовете на регионалните инспекции към Министерство на околната среда и водите. Той иска да е публичен регистърът на всяко намерение, като се поставят ясни граници къде не може да се строи, а където може, напр. вече урбанизирани територии, да е по-леко за бизнеса. "Така ще се свали с около 70% и работата на регионалните инспекции", каза Сандов.

Корупцията нанася огромни щети, а понякога и убива, посочи Сандов в студиото на Нова телевизия. Той обаче обясни, че министерството, дори и да проверят всички документи и спорни места, в крайна сметка те отиват в прокуратурата. Той призовава всеки, който има данни за нарушения да използва зеления телефон към регионалните дирекции и да подаде сигнал. Като явни примери той посочи концесионния договор в Пирин, където се ползва 65% над позволената концесионна площ.

Сандов обаче смята да направи много щателна проверка, тъй като "трябва да си върнем плажовете и да опазим дюните - не дори само заради самите дюни, а заради развитието на туризма". Той не изключва да се стигне и до събаряне на хотели и други постройки. По казуса "Алепу" Борислав Сандов бе категоричен, че ще останат къщички за птички, както обеща експремиерът Борисов още преди години. 

Очаква се решението за зелен сертификат за служителите да се въведе във всички министерства, а не само в Министерски съвет. Лично Сандов заяви, че подкрепя такова решение и обмисля тази стъпка за министерството, на което е начело от вчера. Важно е да се дава пример в обществото да се повиши ваксинацията, заяви вицепремиерът.

Той самият също иска да продължи да ходи пеша и да ползва градски транспорт, както заяви вчера новият ни премиер Кирил Петков.

Във връзка с наводненията от последните дни Борислав Сандов заяви, че отчасти те се дължат на промените в климата - средиземноморският климат се премества на север. По доклад на БАН през 2050 г., ако продължава с този темп, половината територията на България ще бъде със средиземноморски климат. 

Това означава валежи от дъжд вместо от сняг и по-екстремни прояви на времето, обясни новият екоминистър. Според него обаче съвременната инфраструктура, напр. мостовете, се строи без мисъл за бъдещето, тя не предвижда включително и висока вълна. Много е важно и как точно се реагира при такива кризи и трябва да се помисли и за реформа в Националната служба по Пожарна безопасност и гражданската защита.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови