САЩ не обърнаха внимание на жалбата на Пеевски за Магнитски

Жалбата на депутата от ДПС Делян Пеевски заради наложените му от САЩ ограничения по Закона "Магнитски" на практика не е уважена. 

Това става ясно от публикувани официално документи от американските власти. Пеевски опита да обжалва пред съда включването си в "Магнитски" и съответните последствия заради това – например забрана да припарва в САЩ, но сега отговорът е, че съдът няма да гледа жалбата за забраната Пеевски да влиза на американска територия. 

Причината – има прецедент, установен от Върховния съд на САЩ, според който окръжните съдилища не могат да се занимават с наложени от американската изпълнителна власт забрани за влизане на американска територия, особено при липсата на оторизация от страна на Конгреса да има съдебен контрол. 

По-надолу в текста има и уточнение, че когато се подава жалба, тя следва да представлява нещо повече от "етикети и заключения". Изрично в текста, с който се постановява отказа Пеевски да се обърне към американски съд заради забраната да влиза в САЩ е записано, че 

Конгресът е оторизирал държавния секретар на САЩ (в случая Антъни Блинкен) да поддържа списък с чуждестранни правителствени служители и техните семейства, за които държавният секретар определя, че има достоверни доказателства за корупционна дейност, с която се злоупотребява с ресурсите на тяхната държава. Това е станало през 2008 година, а по-късно са направени поправки – когато става въпрос за корупция, вече се използва терминът "значителна корупционна дейност", както и "достоверни доказателства" е променено на "достоверни данни". 

От американското финансово министерство също коментират, че им липсва достатъчно достоверна информация, за да формират мнение за истинността на ключови твърдения в защита на Пеевски, представени в жалбата му. 

Заради това и министерството отказва да извади Пеевски от американския списък "Магнитски". Над 300 чужди държавни служители и членове на техните семейства понастоящем са в списъка със санкционирани по Закона "Магнитски".

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови