Нерешен въпрос са параваните за гласуване

"Над 100 устройства са имали проблем с дефектиране при отпечатване на разписката. Параметрите и техническите характеристики се определят от ЦИК.

МС иска да подпомогне комисията в решаването на този проблем, който не позволява провеждането на нормално машинно гласуване", допълни Александър Андреев, бивш  председател на ЦИК

"Следват много предизвикателства, свързани с изборния процес. На първо място е разяснителната кампания. Тя ще ни помогне да припомним как става гласуването с машини и с хартия. На второ място - обучението на РИК и СИК. 

Нямаме промяна в законодателството, но това е от слабите моменти в организацията на изборния процес. На следващо място - организацията на вота зад граница - там не се предлагат достатъчно членове на СИК, а това затруднява работата им". Това каза в ефира на предаването "Твоят ден" по NovaNews Александър Андреев, бивш председател на ЦИК.

"Над 100 устройства са имали проблем с дефектиране при отпечатване на разписката. Параметрите и техническите характеристики се определят от ЦИК. МС иска да подпомогне комисията в решаването на този проблем, който не позволява провеждането на нормално машинно гласуване", допълни той.

От своя страна експертът по изборни системи и политически науки Ваня Нушева сподели, че кабинетът е подходил активно към изборния процес. "Част от предложенията, например за регистър на пломбите, са дошли твърде много за ЦИК, тя е взимала подобни мерки. Добре е да има комуникация между комисията и правителството. 

Друг нерешен въпрос са параваните за гласуване. Имаше прехвърляне на топката относно параметрите, а това има значение, защото всяка община организира процеса според наличните ѝ материали. В тъмните стаички може да бъде заснета бюлетината. Необходима е единна визия за параваните", коментира тя.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови