Над 38 хиляди са заявленията, които са били подадени за изборите през юни. Гласувало се е в 60 държави. Събирането на такива заявление е индикатор за интерес към вота, каза Стефан Манов от Обществения съвет на ЦИК.
“Данните до този момент сочат спад с 30% спрямо предходните избори, а спрямо по-предходните спадът е с още 20 и няколко процента”, обясни той. По думите му, "намалява драстично интересът към изборите", с уговорката, че се разчита на т. нар. "автоматични секции", които се разкриват независимо от заявленията за гласуване.
Пред БНР Манов допълни, че легитимността на една влас зависи и колко души ще гласуват. "Вървим към витринна демокрация. Демокрация, в която гласуват 25 или 27%, не е функциониращ, жизнен организъм", изрази мнение той.
Манов допълни, че машинното гласуване се случа добре. Той напомни, че когато има само машинен вот, няма възможност гласоподавателят да извади телефона си и да заснеме своя вот, а също, че все още няма категорично решение на ЦИК за параваните за хартиеното гласуване, така че да се вижда горната част на тялото на избирателя и да не е възможно той да използва телефона си за последващо "доказване" на вота.
По въпроса с машините за гласуване, тяхното съхранение и монопола на "Сиела" Манов изтъкна, че този въпрос е "илюстрация на това кое ЦИК не успява да направи", защото "дефицитите във функционирането на ЦИК са трайни".
"Две години кой създаде звеното за управление на машинното гласуване? ЦИК продължава да наема на граждански договор двама експерти от БАН. В Изборния кодекс е записано, че ЦИК координира процесите и ги контролира. Хайде да го направи! Не може да викаш като онова овчарче за вълка, а в същото време да не правиш необходимото, разписано в ИК."
Напоследък ЦИК "съвсем безпардонно" не обсъжда нищо в зала, а провежда т.нар. работни заседания, без камера и звук, отбеляза още той. "Превръщаме се в параванна демокрация. Нов принос на ЦИК към теориите на политолозите какво значи параванна прозрачност."
Манов отправи критики и за липсата на обучително звено към ЦИК – "училище за избори", чието създаване е било предвидено още преди 8 години.