Garett, Paterson and Shugaev ще оспорва пред американски съд сделката от 1867 г.
Група специалисти по международно право търсят законен начин за връщането на Аляска във владение на Русия. Идеята е да се намери вариант за разваляне на споразумението между руснаците и американците от времето на император Александър II, когато двете държави сключват договор, според който Аляска е продадена на Вашингтон. В момента международни юристи проучват обстойно архивите на Конгреса на САЩ и документите около сделката. Според експертите, ако бъде намерено нарушение на процедурите спрямо разпоредбите на тогавашното законодателство, напълно възможно е да бъде заведен иск в американски съд, който може да обяви продажбата на Аляска от 1867 г. за невалидна.
Със случая се занимава основно международната кантора Garett, Paterson and Shugaev, която е собственост на потомък на руски емигрант, установил се в САЩ. Според информацията в статия на Валентин Добров, публикувана в "Газета.Ru”, получена от информиран източник сред американските юридически кръгове, адвокатите са поискали достъп до множество документи, свързани със сделката между САЩ и Русия от XIX в. "Официално те обявиха, че са им нужни във връзка с честването на 150-ата годишнина от преминаването на Аляска във границите на САЩ и организираната в тази връзка изложба. Тук обаче глупаци няма", казва източникът на руското издание.
Самият собственик на кантората Константин Шугаев е отказал да даде каквито и да било коментари в тази връзка. Човек от обкръжението му обаче обяснява, че той се е заел със задачата не само поради юридически интересния казус, но и по патриотични причини. Според думите му всички, познаващи добре руския потомък, чийто дядо-емигрант е бил белогвардеец, знаят, че Шугаев винаги е смята Аляска за руска земя, която ще бъде върната на Русия след падането на комунизма.
Според проф. Брус Добс от катедрата по исторически изследвания на университета в Северна Каролина юристите на Garett, Paterson and Shugaev се опитват да намерят неоспорими доказателства, благодарение на които съдът да обяви продажбата на Аляска за недействителна. Един от възможните сценарии е да се оспори ратификацията на договора от страна на Камарата на представителите на САЩ (долната камара на американския парламент), чиято сесия е била закрита в същия ден. За да бъде действително одобрението на договора, той е трябвало да бъде ратифициран и от двете камари. "Поради тази причина е била свикана извънредна сесия на Сената на САЩ (горната камара на парламента), което днес се разглежда като нарушение на закона", обяснява проф. Добс.
Към момента в Москва официално отричат да са чували за инициативата на Константин Шугаев и неговата юридическа компания. "Не ми е известно подобно нещо", казва говорителят на Кремъл Дмитриий Песков. В същото врерме обаче проверка на "Газета.Ru" показва, че разходите на адвокатите от Garett, Paterson and Shugaev за издирването на документите около продажбата на Аляска на САЩ и цялата работа по случая се заплаща от близкия до Кремъл "Фонф XXI век и светът".