Падна първата жертва на световния скандал „Мосак Фонсека”

Публикуват пълния списък на акционерите в офшорни зони

 

Тази седмица ще се реши, дали в Исландия ще се проведат предсрочни избори. Хиляди исландци излязоха на протест, за да поискат оставката на премиера Сипмундур Гунлаугсон. Гунлаугсон подаде оставка, но общественото мнение в скандинавската страна иска още отговори.

Финансовите дела на исландския премиер и жена му ще бъдат стриктно прегледани, след като неговото име стана част от международния скандал Panama Papers. Изтеклите документи показват, че през 2007 година Гунлаугсон е бил собственик на компания, наречена Wintris. По това време двойката живее във Великобритания, те били посъветвани да създадат компанията на един от карибските острови, за да избегнат големите данъци. По-късно Гунлаугсон се връща в родина си и е избран за премиер на Исландия, но никога не разкрива в парламентарния регистър на депутатите в Исландия, че има акции в Wintris.

“Не знам как се случиха тези неща. Жена ми продаде семейната фирма и  сложи парите в банка, от банката направиха някакви уговорки и стана това, но всичко е декларирано в данъчния доклад от самото начало”, заяви исландският премиер  Сипмундур Гунлаугсон в интервю за шведската телевизия SVT. 

По време на интервюто Гунлаугсон демонстрира силно притеснение, дори започва нервно да се разхожда из стаята. Попитан, какъв актив е притежавала фирмата, той заявява, че журналистите нямат право да го питат подобни въпроси. 

Междувременно стана ясно, че покойният баща на Дейвид Камерън също е сред собствениците на офшорки в Панама. Премиерът на Великобритания, отклони въпросите на медиите като заяви, че финансовото състояние на баща му е лична тема. В продължение на 30 години бащата на Камерън не е плащал данъци във Великобритания. Британски политици призоваха за независимо разследване на данъчните дела на всички британски граждани, включително и на семейството на премиера Камерън.  

Глобалното разследване хвърли голяма светлина и върху сметки, чиито собственици са приближени до руския президент Владимир Путин и президента на Китай Си Цзинпин. 

В списъка на Panama Papers присъстват и няколко известни европейски банки, които са помагали на свои клиенти да укриват част от парите си. Това са австрийската банка Райфайзен банк и две от най-големите банки в Дания - Nordea и Jyske Bank, пише The Local. 

Панамските документи, които разкриха информация за офшорни сметки на световноизвестни личности разтърсиха света. Panama Papers е най-голямото разобличаване на данни в историята. Изтеклата информацията е по-голяма от сбора на всички офшорни течове до момента. Данните са в размер на 11,5 милиона документи, в тях са включени предимно имейли, PDF файлове, снимки, както и откъси от вътрешна база данни на фирмата Мосак Фонсека. Цялата информация обхваща период от 46 години (от 1970 година до пролетта на 2016 година). 

В началото на следващия месец ще бъде публикуван пълният списък с имена на акционерите в офшорни зони, за които става ясно от Panama Papers. До този момент са ясни част от имената, сред които 140 политически фигури, футболни личности като Лионел Меси и Мишел Платини, както и актьорът Джаки Чан. Муамар Кадафи и сирийския президент Башар Асад също са сред хората, възползвали се от данъчните облекчения. Други известни личности са Петро Порошенко, президент на Украйна, Маурисио Марки, президент на Аржентина, както и лидерите на Саудитска Арабия и ОАЕ.

Притежанието на офшорна сметка не е нелегално, но всички хора в списъка ще се наложи да докажат големите суми пари, които по една или друга причина са решили да укрият в друга страна, избягвайки данъчните закони на страните, в които живеят.  

Разследването, което разкрива 214 488 компании в 21 офшорни зони на клиенти от 204 страни е извършено от Международния консорциум на разследващите журналисти (ICIJ) и германския вестник “Зюддойче цайтунг”. В разследването участват повече от 370 журналисти от 109 медии в 76 страни по света.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови