ЕС разреши на България да бълва вредни емисии

Била най- бедната страна в съюза

Европейският съюз представи национални цели за намаляване на емисиите парникови газове до 2030 г., като основната тежест от изпълнението им пада върху по-богатите северни страни, включително излизащата от съюза Великобритания. На България, като най-бедна държава в ЕС, е определена цел от 0% намаляване на емисиите. От останалите източноевропейски държави - Румъния, Латвия, Хърватска, Полша, Унгария и Литва, пък изисква до 10% редуциране на парниковите газове, предаде АФП.

В плановете за 28-те страни-членки се акцентира върху действията на Швеция, Люксембург, Финландия, Дания, Германия, Великобритания, Франция и Австрия, които трябва да поемат ангажимента да намалят емисиите си с до 40% спрямо тези от 1990 г.

Предстои страните да одобрят плановете на Брюксел, въпреки че не е ясно как ще реагира на поставените екологични цели Великобритания, която така или иначе гласува на референдума за излизане от ЕС.

Целта на ЕС е до 2030 г. да изпълни поетите ангажименти, свързани със споразумение за климата на ООН, постигнато в Париж през декември миналата година.

"Националните обвързващи цели, които предлагаме, са справедливи, гъвкави и реалистични. Те определят правилните стимули за увеличаване на инвестициите в сектори като: транспорт, селско стопанство, строителство и управление на отпадъците", заяви еврокомисарят за климата Мигел Ариас Канете.

Според целите, основаващи се на икономическия растеж, електроцентралите в Германия и Люксембург трябва да намалят емисиите си с 40% спрямо нивата от 2005 г., а Финландия и Дания - с 39%. От Великобритания и Франция се изисква намалението а вредните емисии да е с 37%, а т Холандия и Австрия - с 36%.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови