Лъже ли Румъния ЕС за по-добрите си резултати?

Букурещ фалшифицира данни за постигнатите резултати в антикорупционната си политика точно както Гърция е фалшифицирала данни за финансовото си състояние преди истината да излезе на бял свят.

Румъния фалшифицира редица данни за постигнатите от страната резултати в определени сфери. Целта е да се издигне в очите на Брюксел и да се добере до нови блага на Евросъюза, като например по-бързото присъединяване към Шенген. Това твърди британският мозъчен тръст  The Henry Jackson Society. В доклад, изготвен от политическия анализатор Дейвид Кларк и посветен на борбата с корупцията в северната ни съседка се отбелязва, че Букурещ фалшифицира данни за постигнатите резултати в антикорупционната си политика точно както Гърция е фалшифицирала данни за финансовото си състояние преди истината да излезе на бял свят. 

Авторът на доклада подчертава, че проблемът не е само за румънците, но това поведение на властите в Букурещ застрашава и самия Евросъюз. А последният дори също носи вина за румънските измами. "Желанието на ЕС за вярва на удобната фикция, че съществува напредък, рискува излагането й като форма на политическа зараза. Колко време трябва на другите за да разберат, че войната срещу корупцията предоставя безгранична възможност за заобикаляне на гражданските права?”, се казва в анализа, предаде "Фокус". 

Според него цифрите, публикувани от румънската Национална дирекция антикорупция (НДА), относно нейната собствена работа, са целенасочено показващи служителите и като героични победители. "Само през 2015 г. са обработени 10 947 активни случая, обвинени 1 258 лица и обезпечени присъди в 92% от случаите. Всичко това със 131 прокурора по ведомост. Вместо да са причина за похвала, тези цифри трябва да пораждат основателни съмнения, че румънската правосъдна система в действителност е фундаментално погрешна. Прокурорите в добре установените и осигурени правни системи в Европейските демокрации обикновено постигат нива на осъждане около 70-80%. Как НДА успява да постигне толкова много с толкова по-малко?”, пита авторът на доклада. 

Според Кларк е време на трансатлантическите партньори на Румъния да предприемат по-задълбочен и по-скептичен поглед към това как тази страна представя своята антикорупционна кампания. Като препоръка в него е предвидено мониторингът от страна на ЕС по Механизма за сътрудничество и проверка да поддържа и укрепи с количествени показатели, допълнени от процедури за контрол на качеството, които му позволяват да оцени практическото въздействие на политиките за борба с корупцията върху човешките права и стандарти за справедливост. 

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови