Ние, българите, посрещаме Нова година с фойерверки и шампанско, което отваряме в полунощ, вдигаме наздравица и се забавляваме.
Сурвакането е древен народен обичай, който носи здраве и богатство. Обикновено първо сурвакат ергените. След като пропеят първите петли, те се събират на групи и тръгват да обикалят къщите. След ергените да сурвакат тръгват малките деца с торбички през рамо и сурвачки в ръце, с които удрят съседи, близки, роднини по гърбовете, изричайки установени от традицията благопожелания.
Яденето на грозде на Нова година в традиция за испанците, според която точно в полунощ с идването на новата година испанците трябва да изядат дванадесет гроздови зърна.
Гроздовите зърна трябва да бъдат изядени не просто навръх Нова година, но и в рамките на дванадесет секунди. Освен това испанците не могат да хитруват, поглъщайки дванадесетте гроздови зърна наведнъж, а трябва всяко едно да бъде изядено поотделно. Черковните камбани звънят дванадесет пъти в рамките на дванадесет секунди, а всички испански телевизии предават на живо камбанния звън.
В Италия е задължително носенето на червено бельо в новогодишната нощ, което е символ на страст и любовни трепети.
В САЩ, особено в южните части, традиционно блюдо за празника е лещата, чийто зрънца приличат донякъде на монети и се вярва, че носят късмет и радости във финансов план. Основно правило в първия ден от новата година е, че нищо не трябва да напуска къщата, дори и боклукът.
Холандците поднасят на трапезата топли понички със стафиди.
Който пък реши да прекара Новата година във Франция, не бива в никакъв случай да очаква буйни празненства и пъстри фойерверки. В повечето райони на страната новогодишната нощ преминава сравнително кротко. Много от французите просто се срещат с приятели или роднини на вечеря, набляга се на висшата кулинария и шампанското.