Турската лира претърпя един от най-големите си спадове за годината днес и достигна ново историческо дъно, за да затвърди статута си на най-зле представящата се валута за годината на страна, определяна за развиващ се пазар, предаде "Франс прес".
Лирата падна с близо четири процента до 10,36 за долар, преди да възстанови част от загубите си преди заседание в четвъртък, на което се очаква централната банка да намали лихвените проценти за трети пореден месец.
Номинално независимата банка на Турция се подчини на непрестанния натиск от президента Реджеп Тайип Ердоган да намали разходите за правене на бизнес, за да стимулира растежа.
Този тласък постави икономиката на Турция на път да се разрасне с около 10 процента тази година.
Ала също така официалният годишен темп на инфлация достига почти 20 процента, а лирата загуби повече от една четвърт от стойността си спрямо долара тази година.
"Съществува нарастващ риск продължаващото подчинение на централната банка на натиска от президента Ердоган за намаляване на лихвените проценти да доведе до резки и безредни спадове на валутата през следващите дни и седмици", коментира анализаторът от Capital Economics Джейсън Туви в изследователска бележка.
Централната банка понижи лихвения си процент от 19% през октомври на 16% миналия месец.
Това означава, че Турция има отрицателен реален лихвен процент - политика, която обезценява активите в лири и дава допълнителен стимул за хората да купуват чуждестранна валута и злато.
Лирата беше подложена на допълнителен натиск от опасенията, че Федералният резерв на САЩ може да повиши лихвените проценти по-рано от очакваното, за да бори скока на инфлацията.
Това прави доларовите притежания по-привлекателни и източва инвестиции от нововъзникващите пазари.
Но анализатори обясняват повечето от проблемите на Турция с нетрадиционните икономически политики, които поставят фокуса върху икономическия растеж на цената на висока инфлация и обезценяваща се валута.
Подобни мерки могат да помогнат на износителите и големите компании, но ще навредят на обикновените граждани, които виждат покачване на цените на ежедневните стоки.
"Основният двигател на последния спад на лирата е, че инвеститорите са все по-обезпокоени за състоянието на вътрешната политика", пише Туви.
Икономистът на нововъзникващите пазари Тимъти Аш изтъкна, че Ердоган, чийто рейтинг на одобрение е близо до най-ниската точка в 19-годишното му управление, е решил, че бързата икономическа експанзия на всяка цена ще му помогне да спечели преизбиране в избори, насрочени за 2023 г.
"Интересно е, че екипът на Ердоган смята, че растежът и работните места, вместо да се борят с инфлацията, ще им спечелят следващите избори", написа Аш в бележка до клиенти.