Международният фестивал на лалето концентрира стотици хиляди туристи в Истанбул всяка година през април.
Комшиите ни знаят как се прави туризъм. Хем мегаполисът красив с градините си, хем и алъш-веришът върви. Нищо, че през тази година половината туристи цъфнало лале не видяха заради студа. Недоволни няма.
Смятаният за най-стар в света фестивал превръща града в цветна феерия от най-различни по вид, форма и багри лалета. Всяка година се засаждат над 12 млн. лалета – толкова, колкото е официалното население на Истанбул.
Най-големите паркове на града са потънали в разкоша на лалетата и са място за концерти, изложби и други актракции.
Началото на Фестивала на лалетата зависи от метеорологични условияи влажност. Условно може да се твърди, че цъфтежът в Истанбул започва ежегодно от края на март (ранни лалета) и продължава до началото на май (най-„узрели“ екземпляри). Между другото, въпреки южния произход, турските цветя радват другите приблизително в същия период от време като холандските.
Общоприето е, че лалетата могат да се намерят в Истанбул през целия април. През този период всички жители на страната и многобройни туристи идват в огромния мегаполис. Въпреки това, градските власти ежегодно одобряват период от време, който просто се нарича „Фестивал на лалетата в Истанбул“.
Обикновено тук през април, по време на фестивала, гледката е неописуема. Наистина е „феерия от лалета“, както рекламират екскурзиите си българските туроператори.
Тови април обаче е различен. Заради незапомнените студове и снега през март в Истанбул, цъфтежът тази година се е забавил с около 20 дни. Затова най-нетърпеливите, които посетиха мегаполиса в началото на месеца /че и по към средата/, останаха разочаровани.
Цъфнали лалета в началото на април нямаше, а малко по-късно се обагриха малка част от по-ранните сортове. В замяна на това обаче зюмбюлите и нарцисите цъфтяха и образуваха цветни петна, ленти и геометрични форми.
Най-много лалета могат да се видят в парка Емирган, който точно задари това e много популярен.
Паркът се намира в квартал Емирган (Emirgan), в община Saıyer, в европейската част на Истанбул, на Босфора. Това е един от най-големите обществени паркове в града, с дълга история.
По време на Византийската империя мястото също е било парк – покрит с кипарисови дървета и наречен – Kyparades или Кипарисова гора.
В средата на 16 век, паркът започва да се казва Feridun Bey Park, на по името на османския велик везир – Nişancı Feridun Bey, който придобива земята. През 17 век, султан Мурат IV (управлявал 1623-1640) предоставя земята на парка на Emir Gûne Han, персийски командир от династията на Сефевидите, който предал на султана неговия обсаден замаък без никаква съпротива и го последвал в Истанбул.
Името „Feridun Bey Park“ е променено на „Emirgûne“, което с времето било съкратено на „Emirgan“.
Паркът е разположен на хълм и заема площ от 470,000 m2. От всички страни е ограден с каменни стени. Тук могат да се видят растения от повече от 120 вида.
Текст, снимки и видео: meduzata.com