"Година Украйна устоява", каза по време на своето историческо посещение в Киев американският президент Джо Байдън. Историческо, не защото това е първата визита на американски президент в Украйна - Джордж Буш - младши беше в страната преди 15 години. Самият Байдън на няколко пъти посети Украйна като вицепрезидент на САЩ. Но на 20 февруари той беше в Украйна, когато войната продължава с пълна сила вече 12 месеца, и неговата визита беше израз на ясната подкрепа на Запада към украинците.
24 февруари 2022 година ще остане в главата на всеки европеец като началото на най-мащабната война от Втората световна война насам в Европа. Всичко започна като "специална военна операция", вероятно планирано да свърши в рамките на дни, но продължава вече година. Целта ѝ се промени на няколко пъти - от "денацификация" до "демилитаризация", от "осигуряване на вода за Крим" до "защита на руското население, език и култура".
Виновните също се менят - от "престъпния режим в Киев" до колективния Запад.
Още в първите дни на войната съседните държави отвориха границите си за милиони бежанци, докато руските войски бързо напреднаха, превземайки части от Запорожката, Хаковска и Херсонската област, както и укрепвайки позициите си в Донбас. Километрична колона от танкове се отправи към Киев и никой не вярваше, че действително Украйна ще издържи дълго. Президентът Володимир Зеленски изненада всички, отхвърляйки предложения за евакуация в чужбина или поне в западните части на Украйна.
Постепенно през март защитните механизми в украинската държава се задействаха и военните спряха настъплението към Киев. Започнаха и първи преговори за мир - в съседната държава Беларус, която е далеч от безпристрастен наблюдател в този конфликт, предвид близостта на Минск до Кремъл и фактът, че руски военни се подготвяха за щурм през територията на страната.
Тогава украинският президент беше готов на разговори на всякакво ниво, коментирайки, че бил отворен за разговори винаги в годините начело на страната си. Руският президент Владимир Путин обаче смяташе, че двамата няма какво да си кажат. В неговото обкръжение коментираха, че не е задължително президентите на две воюващи държави да разговарят за постигане на мир.
Конфликтът между Украйна и Русия тлее от 2014 година, когато Москва едностранно анексира Крим и разположи свои военни в Донбас. Малко преди това заради протести на Майдана свалиха проруския президент Виктор Янукович, който избяга в Русия.
През този първи месец на военни действия Русия се отказа от целта си да превземе Киев в знак на "добра воля", а отстъпвайки от покрайнините се установиха престъпленията на руските военни в Буча. За Киев те са първото явно доказателството, че Москва няма скрупули, за да постигне своите намерения.
През април запомнящ се е обстрелът на гарата в Краматорск, което също като Буча беше определено от Киев като военно престъпление на руснаците. Загинаха десетки, сред които жени и деца, които се евакуираха от града. В същия ден в Киев пристигна председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен, която донесе апликационните форми, които Украйна да попълни, за да кандидатства за член на ЕС.