Защо Европа протестира срещу свободната търговия със САЩ ?

Потребителски рейтинг: 0 / 5

Звезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивна
 

Хищни корпорации и ГМО храни плашат дисциплинирания европеец

 

Десетки хиляди излязоха по улиците на 53 града в Испания, за да се присъединят към световната протестна акция против споразумението за свободна търговия между САЩ и ЕС, която се проведе в 700 града по света. Споразумението за свободна търговия между САЩ и ЕС, чието официално наименование е Трансатлантическо търговско и инвестиционно партньорство (ТТИП) ще бъде обсъждано утре в Ню Йорк.

По данни на координатора на протестите в Германия – обединението Attaс Deutschland, в Мюнхен протестират около 20 000 души, в Лайпциг - хиляда, в Щутгарт - две хиляди души.  

В най-многочислената акция в Мадрид – в шествието от фонтана на Нептун на площад Кановас дел Кастильо до площад Пуерта дел Сол са взели участие, по оценка на организаторите, около 50 хиляди човека. Към акцията са се присъединили различни обществени движения, в това число защитници на околната среда, профсъюзи, както и партиите „Подемос“ и „Обединена левица“. Те са издигнали лозунга „Планетата и хората не са товар“. 

Демонстрациите в други европейски държави също привлякоха протестиращи, включително 2000 души в Брюксел и Хелзинки, и около 300 души във Варшава и Прага.В България нямаше протести. Протестите се проведоха в момент, когато представителите на САЩ и ЕС се готвят да подновят преговорите в Ню Йорк в понеделник. Споразумението не само ще премахне и без това ниските търговски тарифи, но и ще уеднаквят регулациите до безпрецедентно ниво, засягайки стоки и услуги в подробности до сиренето „Рокфорт“ и осчетоводяването. Но активистите в Европа са убедени, че в преговорите има задкулисие. Най-спорната част от сделката включва клауза, позволяваща на корпорациите да съдят правителства в съдилища над националните закони. 

Подготвяното търговско споразумение със САЩ цели да намали регулаторните бариери и да облекчи достъпа до пазарите. Според критиците на това споразумение, има много голям риск то да ограничи демократичните права. Опасенията са, че в бъдеще големите корпорации ще имат още по-голямо влияние върху законодателните процеси.

В Германия има голяма съпротива срещу споразумението, което според мнозина ще занижи стандартите за храните и ще подкопае строгите правила на ЕС за хранителните добавки, генетично модифицираните култури и използването на пестициди.

Снимка: Ройтерс

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови