Управлението на Порт Бургас има нужда от мощна държавна подкрепа, за да изплува от състоянието, в което се намира.
Неговите икономически показатели рязко контрастират с частните пристанища, които се нароиха през последните години около него.
Посредствените резултати от силно рекламираната круизна дейност бяха оправдани с високите пристанищни такси, които обаче не пречиха на Варненското пристанище да посреща три пъти повече пътнически лайнери в сравнение с глезеното от правителството на ГЕРБ пристанище в Бургас. Дори в Несебър круизните кораби бяха повече.
Със специално решение на Министерския съвет бяха намалени пристанищните такси, което трябва да реши проблема с нежеланието на круизните кораби да спират в Бургас. Международните круизни компании предпочитат да спират в Сочи и Одеса, въпреки военния конфликт между Украйна и Русия , вместо в Бургас.
Оптимизмът на депутата от ГЕРБ Иван Вълков е искрен: „Има сериозен интерес към Бургас като желана дестинация за посещение от големи круизни компании, чийто лайнери акостират на Морска гара. С редуциране на дължимите такси ще привлечем нови кораби с пасажери, ще успеем не само да запазим стабилните си позиции, но и да се насочим към нови инвестиции. „
До два месеца трябва да заработи трафик кулата до Морска гара. Информационната система за управление трафика на плавателни съдове е изградена и сградата е готова. Създаването на национален морски център за електронна информация, състоящ се от две звена (Варна и Бургас) е част от дългосрочната стратегия на правителството за развитие на морския сектор.