Рибарите полудяха по заргана, плъзнаха от Созопол до Синеморец

Настъпи сезонът на заргана. При падане на температурата на морската вода под 12-13 градуса той се се активизира, както и почти всички риби.

Това обясни за burgasdream.com Георги Инджов, създател на най-активната рибарска фейсбук група РИБОЛОВ ЗА ВСЕКИ.

Местата за риболов на зарган са многобройни. Къде ходят бургаските рибари? Като се започне от Созопол, чак до Синеморец, навсякъде където има скалисти брегове, е подходящо място.

„Разбира се има и доста успешен улов на зарган и на север, но аз лично не съм ходил натам. Любимо място на повечето бургазлии е нос Агалина. Най-много от там се хвалят с успешен улов – вече доста хора извадиха по над 100 заргана. Там също така се вади и доста успешно сафрид - за любителите на риболова от брега“, разказа Георги Инджов.

Сега е началото, тепърва започва масово да се вади зарган, допълни майсторът на въдицата.

Ето и част от тънкостите при риболов на зарган, които сподели Инджов:

Лови се най-успешно на блатен червей с бомбарда.

Бомбардата е вид утежнена плувка, която се използва най-вече по спининг метода. Тя дава възможност за замятане на далечни разстояния, като при бавното и навиване към брега стръвта се движи съвсем естествено след нея, което предизвиква рибата. Бомбардите основно се разделят на 3 вида - бързопотъващи (черни на цвят) бавнопотъващи (прозрачни на цвят) и плуващи (яркозелени и жълти).

Поводът след бомбардата е тънък с дължина около 1,5 метра, с морска кука номер 10 или 12. Използва се пръчка с дължина между 3,90 до 5 метра. Най-масово и универсално решение е пръчка 4,5 метра.

Трябва да е с чувствителен връх, за да може да се усещат "шибванията" на заргана. Повечето стари майстори казват, че той винаги удря на вторият път. Първо отива да опита стръвта и вторият удар е фатален (и за стръвта и за заргана), затова е нужно пръчката да е чувствителна с хубаво влакно (най-често плетено), което да позволи усещането на първия слаб удар, след което да чакаме втори силен.

Повечето рибари сравняват кълването на заргана с камшичен удар. Затова му викат и "каиш".  Определено си има доста тръпка в този вид риболов, точно поради рязкото "удряне" на стръвта в най-неочаквани моменти.

Зарганът

е морска, стадна риба с характерно силно източено и издължено тяло. Има изключително дълъг размножителен период, който започва от април и свършва през септември. Зарганът яде предимно малки риби и насекоми, попаднали във водата. Предпочитана за него храна е дребният сафрид и хамсия. Затова там, където ги има тези риби, очаквай и зарган.

Зарганът може да се консумира варен, пържен, печен или пушен. Костите им имат необичаен зелен цвят дължащ се на съдържанието на биливердин. Поради това често бива избягван, но пигментът е безвреден.

 

На снимките - Веселин Фратев показва улова от Варвара – 112 заргани /личен архив/

Добавете коментар


Защитен код
Обнови