Пресцентърът на „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД отговори на въпроси на burgasdream.com, свързани със замърсяването на атмосферния въздух
и наложените глоби от РИОСВ-Бургас в размер на 260 хил.лв.
Ето въпросите:
Как се е получило това замърсяване на въздуха и то от различни източници с различни емисии? Осъществява ли се контрол в Лукойл Нефтохим на тези вредни емисии?
Ето отговорите:
Емисиите на всички замърсители генерирани при дейността на „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ АД са обект на контрол, съгласно условията на Комплексното Разрешително №6Н-2/2015 на Дружеството. Контролът е непрекъснат и периодичен, в зависимост от конкретните нормативни изисквания.
Наложените от РИОСВ санкции са свързани със регистрирани превишения от системите за непрекъснати измервания (СНИ), монтирани на 3 източника (комини) от общо 83, като СНИ са монтирани на 12 източника. На всички източници в Дружеството се извършва контрол от страна на РИОСВ.
Превишенията на нормите са регистрирани в рамките на 2014 г. съответно на инсталации АВД-1 (пещ П-1 и П-101н) и ПИНБУ (пещи F-101 и F-2101).
В рамките на 2012 - 2014 г., в "ЛУКОЙЛ НЕФТОХИМ БУРГАС" АД инвестира над 16 млн. евро в пречиствателни съоръжения на инсталациите на които са регистрирани превишенията и през ноември 2014г. същите са въведени в експлоатация
В съответствие с политиката си по Околна среда, дружеството инвестира във възможно най-модерните технологии за тези съоръжения. Новите пречиствателни съоръжения осигуряват намаляване на емисиите до нива много по-ниски от нормите установени на тези инсталации.
Новите пречиствателни съоръжения са предназначени да намаляват емисиите от замърсители във въздуха, в съответствие с изискванията на ЕС за "Най-добри налични техники" (Best available techniques) за нефтени рафинерии (BREF on mineral oil refineries 2014) и пещи за изгаряне на отпадъци (BREF on Waste Incineration 2006), както и на изискванията на Директива на ЕС 2010/75/EC – Industrial Emissions Directive.
На всяка от двете пещи (F-101 и F-2101), по лиценз на фирмата "Hamon" са изградени инсталации за пречистване на димните газове, състоящи се от котел-утилизатор, DeNOx-възел (за очистване от азотни оксиди), електрофилтър (ESP), DeSOx-възел (реактор-колона за очистване от серни оксиди) и ръкавен филтър (позиции FF-1901 и FF-2901).
Също в рамките на 2014г – 2015 г., на инсталация АВД-1(в експлоатация от 2009 г.), бяха внедрени технологии за оптимизация на горивния процес и специализирани покрития на пещите, в съответствие с "Най-добри налични техники" (Best available techniques) за нефтени рафинерии (BREF on mineral oil refineries 2014). Това позволи в рамките на 2015 г. да се намалят емисиите по показатели Sox, NOx и прах. В рамките на 2016 г. ще приключи реализацията на проект за допълнителна очистка на използваният на инсталацията горивен газ, с което ще се постигнат още по-ниски нива на емисиите.
Реализираните технологии не само осигуряват пълно съответствие на нормите за допустими емисии във въздуха по всички показатели, но позволяват достигането на нива на емисии значително под нормите. Благодарение на инсталирането им, емисиите се очаква да бъдат намалени в годишен аспект с около 240 тона/год. за SOx, 110 тона/год. за NOx и около 90 тона/год. прахови частици, като емисиите от хлороводород са елиминирани напълно. Данните от контрола на емисиите за 2015г. на пещи F-2101 и F-101 до момента (21.10.2015 г.) не показват превишения по нормите за гореспоменатите замърсители.