Как писателите потъпкаха волята на почетната бургазлийка Жени Патева и узурпираха Дома й

Дълга и изпълнена с несправедливост и неразплетени казуси е сагата на бургаското женско дружество „Самосъзнание“. Преди години неговите представители са изхвърлени на улицата и са принудени да развиват дейността си където и както намерят за добре.

Те подхващат неравна битка за справедливост, в която единственото им желание е да се върнат у дома. Същия, в който преди малко повече от месец бе тържествено открит Дом на писателя. След години пренебрегване и размотаване, след стотици въпроси, оставени без отговор и десетки напразни обещания, БЖД „Самосъзнание“ все още не губи надежда, че справедливостта ще възтържествува.

Чрез Организацията за закрила на българските граждани (ОЗБГ), председателят на организацията доц. Снежана Стоянова се свърза с Burgasdream.com, за да може историята да достигне до по-широк кръг от хора и казусът да намери своето решение. „Бихме искали да Ви помолим за помощ: българската общественост да бъде запозната чрез Вас как се пренебрегва волята на дарителите за един имот, строен за децата на Бургас“, започва тя.

Имотът, който се превръща в Ябълката на раздора, се намира на ул. „Царица Елеонора”№63 (настоящ адрес ул. „Вола”№1-пл. „Баба Ганка”) – зад новоизграждащия се подземен паркинг на площад „Св.св.Кирил и Методий“. Сградата е построена от Бургаското женско дружество „Самосъзнание” през 1934 г. за децата на социално слабите семейства от Бургас като „Дневен детски приют” , а седалището на „Самосъзнание” е било в тази сграда. Към твърденията си доц. Стоянова прилага и документи.

Десет години по-късно в хода на тогавашните политически промени имотът е отнет, а женското дружество е закрито. През 1950 г. сградата е национализирана и става държавна собственост, а много по-късно със заповед на Областния управител на Бургас, те е деактувана в полза на Община Бургас.

„Ние не оспорваме, че към настоящия момент Община Бургас е собственик на въпросния имот. Ние оспорваме това, което се случва с тази сграда. Тя е реставрирана и предадена за Литературен дом на част от бургаските писатели - това е незачитане паметта на основателката на „Самосъзнание” г-жа Жени Божилова Патева и волята и паметта на нашите предшественички и на всички дарители – в тази сграда да се учат и възпитават бургаските деца“, пояснява доц. Стоянова.

Тя припомня, че преди 8 години, по време на първата си предизборната кампания, кметът Димитър Николов свиква пресконференция и пред бургаските медии обещава въпросната сграда да стане Детски център. Вместо това, години по-късно, тя е предоставена за литературен дом.

„Докога ще се харчат парите на бургазлии за домове на писателите? Културните дейци в града ни си имаха прекрасен клуб, сграда, дарена от грък за културната дейност. Тя беше реставрирана с парите на гражданите на Бургас и се похарчиха стотици хиляди левове. После беше продадена. Като не решиха въпроса с необходимата сграда, отново се посяга на имот, който очевидно е на женско дружество "Самосъзнание". Ние нямаме нищо против бургаските писатели, даже сме много добронамерени, но защо точно тази сграда“ пита председателят на БЖД „Самосъзнание“. Тя настоява всички документи за сградата, голяма част от които са предоставени на община Бургас, да се прегледат внимателно и да се вземе справедливо решение. Документацията може да бъде намерена и публикувана на фейсбук страницата на дружеството.

„Опитахме се да установим контакт с председателите на писателските  дружества в Бургас – председателката ни бе наругана, обиждана, въпреки нашето добронамерено отношение и желание за конструктивен диалог. Даже г-н Сухиванов, след като й нанесе обидите,  й заяви че „лично е уредил с кмета г-н Николов” сградата да се даде на бургаските писатели. Г-жа Роза Боянова също не беше никак любезна  при разговара й с нея. Още повече, че нашата председателка е член на едно от писателските дружества в Бургас – Съюз на свободните писатели клон Бургас“, разказва още доц. Стоянова.

Тя припомня, че основателката на дружеството Жени Божилова Патева е световно известна като писателка, журналистка, борец за мир, за правата на жените, децата и възрастните хора, почетен гражданин на Бургас. Ето защо най-логичното решение за нея е дейността на бургаските писатели да бъде съвместена с тази на „Самосъзнание“ и сградата да носи името Културно - образователен дом "Жени Божилова Патева".

БЖД „Самосъзнание" е развивало и все още развива благотворителна, образователна и културна дейност в Бургас, в страната ни и извън пределите на България. Основната му дейност е работа с деца, но години наред прави чудеса от храброст, тъй като не разполага с място, на което да развива дейността си.

В подкрепа на дружеството застават редица авторитетни обществени организации, представляващи голяма част от гражданското общество в Бургас: Народно читалище „Фар-1946” – Бургас, Дружество на художниците – Бургас, РСНЦ „Диабетни грижи” гр. Бургас, Организация за закрила на българските граждани– Бургас, Сдружение с нестопанска цел в обществена полза „Интеграция” – Бургас, Българо-гръцко дружество „Пиргос”-Бургас.

Исканията на доц. Стоянова и хората от „Самосъзнание” не са големи. Те настояват сградата да носи името Културно – образователен дом “Жени Божилова Патева”, а бургаското независимо женско дружество „Самосъзнание” да има правото да я ползва за културни, образователни и благотворителни дейности. Освен това желанието им е на сградата да бъде поставена паметна плоча с надпис: I - ВИ ДНЕВЕН ДЕТСКИ ДОМ Построен от Бургаското женско дружество „Самосъзнание” през 1934 г. с финансовите средства на женското дружество и дарения от бургаски граждани, еснафа на Бургас и държавата, а вътре да има кът на Жени Божилова Патева и БЖД „Самосъзнание”.

Автор: Стиляна Божидарова

Добавете коментар


Защитен код
Обнови