Няма да отнемат имуществото на кмета и главния архитект на Несебър

Отпадането в хода на производството и липсата към настоящия момент на процесуална предпоставка от категорията на абсолютните за допустимост на производство за отнемане на незаконно придобито имущество,

е основание за прекратяване на образувани дела срещу Валентин Димов и Магда Опичкова-Димова, и Николай Димитров, Нурджин Димитрова, „Бисер“ ЕООД и „Никол 008“ ЕООД. Адвокатите на ответниците са поискали прекратяване на двете дела поради липса на основание за образуването им, като са представили пред съда препис от Постановление за прекратяване на наказателно производство, образувано срещу Валентин Димов и Николай Димитров, от 20.05.2015 год. на Административния ръководител – Окръжен прокурор при Окръжна прокуратура гр. Бургас.

Ищецът по делата - Комисия за отнемане на незаконно придобито имущество, се е противопоставила на тези искания, като се е позовала на обща разпоредба на чл. 2 от Закона за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество /ЗОПДНПИ/. Тя счита, че наказателното производство не е относимо към образуваните дела по специалния закон, които са започнали на законово основание в хипотезата на чл. 22 от него и следва гражданската конфискация да бъде реализирана.

Съдът не може да отнеме имущество,

дори и придобито от престъпна дейност, когато за нея не е започнало наказателно преследване, макар и тя да е посочена в закона, както и придобитото от друга дейност извън престъпленията, изброени в специалния закон, включително и такава с неустановен произход. Видно от данните, наказателното производство е прекратено на основание несъставомерност на деянието.

Това основание за прекратяване е извън приложното поле на чл. 22, ал. 2 от специалния закон и в тези случаи е недопустимо започване на проверка за предпоставките за гражданска конфискация, а следователно и реализиране на правото на държавата за отнемане. При това положение на още по-голямо основание е недопустимо продължаване на започналите производства. Отпаднала е в хода на исковия процес процесуалната предпоставка от вида на абсолютните, обуславяща съществуването на право на иск по специалния закон. Постановлението за прекратяване на наказателното производство е било проверено по реда на редовен способ за контрол – от прокурор в по-горестояща прокуратура.

През април 2014 г.

Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (КОНПИ) запорира имущество на стойност 1 840 650 лв. на кмета на Несебър Николай Димитров и имущество на стойност 874 905 лв. на главния архитект на общината Валентин Димов.

Проверката срещу Димитров е започнала през декември 2012 г. след получено уведомление, че той е привлечен като обвиняем по чл. 282, ал. 2 от НК във връзка с ал. 1 за неизпълнение на служебните си задължения.

Анализът на доходите и имуществото на Димов от инспекторите на КОНПИ след уведомление от февруари 2013 г., че той е привлечен към наказателна отговорност по чл. 282, ал. 2 НК. Двамата са подсъдими по дело, станало популярно като „Дюнигейт“.

Установеното от инспекторите на КОНПИ разминаване между доходите на Николай Димитров и придобитото от него имущество за последните 10 години е близо 2 млн. лв. За Валентин Димов констатираното несъответствие за същия период е малко над 1 млн. лв.

 

 

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови