Съдия Вълкова: Очакваме силен мигрантски поток през Малко Търново

През зимата се очаква силен мигрантски поток през Малко Търново.

Това съобщи днес на пресконференция Деница Вълкова, председател на Апелативен съд – Бургас. Това ще стане, тъй като преходът на бежанците по вода ще спре и ще се пренесе по суша заради неблагоприятните условия.

Апелативният прокурор Любомир Петров заяви по време на брифинга, че е необходимо да бъде запазена настоящата структура на районните прокуратури в района. Петров е представил мотивите си в писмено становище пред Висшия съдебен съвет. Днес то бе представено и на членовете на съвета Румен Боев, Камен Иванов, Димитър Узунов, Ясен Тодоров и Милка Итова, които посетиха Бургас за дебат, свързан с оптимизация и реорганизация на Съдебната карта както в страната, така и в Бургаския съдебен район.

Прокурор Петров мотивира становището си - 14 –те Районни прокуратури в района (8 в Бургаска и по 3 в Ямболска и Сливенска област) не трябва да бъдат реорганизирани, тъй като тяхната структура е съобразена със спецификата на криминогенната обстановка в Бургаска област, която  е  на второ място след София по брой  тежки престъпления на 100 000 жители.

Пред медиите Петров заяви, че Бургаска област е външна граница на Европейския съюз -  както морска  така и сухопътна.

Според него, на този етап, немислима е реорганизация на най-натоварените прокуратури. Например тези в Несебър и Елхово, които са най-натоварени в България по много показатели. 

 „Прокуратурите в областните градове също не трябва да се реорганизират. Там е концентрирано населението в съответната област и там най-много се постига досег на хората до правосъдие. Прокуратурите в курортните градове са много необходими, тъй като през летния сезон населението там се увеличава многократно. Само курортният комплекс „Слънчев бряг“ става два пъти колкото Бургас“, каза прокурор Любомир Петров.

В нашия район е първата ефективна присъда за трафикиране на мигранти. Това се случи в Царевски районен съд, обясни председателят на БАС Деница Вълкова. „По отношение на националната съдебна карта считаме, че трябва да бъде ясно заявена и приета конкретна хронология на стъпките за реформа и те трябва да започнат на първо място от приемане на конкретни, приети на законово ниво, критерии за средна норма за натовареност на отделния съдия. На второ място трябва да бъде реализиран конкретен проект за електронно правосъдие”, посочи тя.

„Не искаме да бързаме с оптимизиране на нашата дейност”, категоричен бе Румен Боев, член на ВСС. По думите на Камен Иванов, член на ВСС, от дълго време се обсъждат въпросите нормата за натовареност, неравномерното разпределение на делата и разглеждането в сраната. „Ние сме 113 районни съдилища, 113 районни прокуратури, общо 182 съда и 153 прокуратури. По статистика от първия януари 2203 съдии, 1948 прокурори и следователи и около 9000 съдебни служители”, посочи Иванов.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови