Първо в burgasdream.com: Прокуратурата погна Бойчо Георгиев за Дюнигейт?

Случаят Дюнигейт не е приключил, съобщи днес на пресконференция апелативният прокурор на Бургас Любомир Петров.

Има образувано досъдебно производство срещу бивш ръководител на РИОСВ-Бургас за длъжностно престъпление по чл.282 от Наказателния кодекс, допълни обвинител №1 на морския град.

Това най-вероятно е бившият шеф на РИОСВ-Бургас Бойчо Георгиев, който издаде разрешение за строежа на „Сле Груп” върху дюните между Равда и Несебър.

На 19 декември 2008 г. Бойчо Георгиев е съгласувал инвестиционно предложение „Изграждане на жилищно застрояване в поземлен имот №51500.204.152, местност Кокала, землището на Несебър” . Имотът попада в границите на защитена зона Ахелой-Равда-Несебър за опазване на природните местообитания и дивата фауна и флора. На това място има подвижни дюни или т.нар „бели дюни”, както и “неподвижни крайбрежни дюни с тревна растителност (сиви дюни)”. Според извършената експертиза парцелът е в европейската мрежа Натура 2000 и в защитена зона Емине.

"Дюнигейт" гръмна в края на 2012 г. Тогава екологични организации сезираха държавните институции, че багери заравняват дюните на юг от Несебър.

"Сле груп" придоби 29 декара дюни в Несебър за 4 млн. лв. Сделката бе изповядана на 28 ноември 2012, а само ден по-рано същият терен е продаден от Министерството на земеделието на пловдивчанина Димитър Петров за 581 000 лв.

На 21 декември 2012 г. пък бе прокарано тихомълком решение на експертния общински съвет, с което се одобри инвестиционният проект. Веднага след това тръгнаха и багерите. Проектът е 122 еднофомилни къщи с височина 5, 80 метра.

Обвиняеми по случая Дюнигейт бяха и кметът на Несебър Николай димитров, и главният архитект Валентин Димов. Обвиненията от тях обаче бяха свалени и делото прекратено. Прекратено бе и делото за отнемане на имуществото на двамата от КОНПИ.

„Не се събраха доказателства, че има извършена престъпна дейност. Експертизите ги оневиниха изцяло“, коментира прокурор Любомир Петров.

 

Може да го отнесе и още по-бившият шеф на РИОСВ Симеон Симеонов

Тъй като прокурор Любомир Петров не разкри името на последния обвиняем по Дюнигейт, се прокраднаха съмнения, че това може да е предшественикът на Бойчо Георгиев – Симеон Симеонов.

Още през 2013 г. тогавашният екоминистър Нона Караджова оневини Гиоргиев по случая и оправда действията му с решения на предишният шеф на РИОСВ-Бургас.

Нона Караджова подчерта, че при подписването на решението за строеж настоящият директор на РИОСВ се е опирал на решенията на предшественика си Симеон Симеонов.

 

Автор Ирина Генова

Добавете коментар


Защитен код
Обнови