Цените на жилищата в Бургас хвръкнаха с 20%

Търсенето на имоти в Бургас се е повишило с около 15-20 % през първото тримесечие от тази година.

Със същия процент са се увеличили средно и цените на жилищата. Причината е по-малкото предлагане и по-голямото търсене, съобщи Рени Минчева, председател на Националното сдружение „Недвижими имоти”-Бургас, цитирана от Фокус. 

„Българите имат сериозен ресурс на депозити и предпочитат да ги инвестират в имот, който ще носи добра годишна доходност, ако се отдаден под наем. По този начин парите се запазват в имота и има доходност на средствата върху сумата”, обясни Минчева. 

Според нея, пазарът на недвижими имоти в Бургас за първото тримесечие от годината е изключително активен. Тенденцията от миналата година се запазва за усиленото търсене на имоти и по-слабо предлагане, като, според нея, тя ще се задържи и за следващото тримесечие. 

„Въпреки че има доста нови кооперации, започват нови строежи в комплексите „Изгрев”, „Славейков”, „Възраждане” и „Братя Миладинови”. Това вкара една свежест в пазара за имоти, защото хората имат опция да се включат в строеж, имат избори, когато избират жилища в по-начален етап в строителството, това е огромен плюс, според мен”, обясни Минчева. 

Откакто БНБ обяви 0% лихва по депозити, още повече се е засилило търсенето на имоти с инвестиционна цел. Започнали са повече сделки с клиенти, които използват кредити. Причината - добрият процент, който банките предлагат за жилищни кредити. Предимно търсенето е за покупка на жилищни имоти, като предпочитаните са едностайните, двустайните апартаменти. По-слаб е интересът за търговски площи. Клиентите търсят имоти най-вече в Централна градска част. 

”Нормално е всеки да иска да живее в центъра, но определящ е бюджетът. Хората с по-нисък бюджет избират ж.к „Изгрев”, „Славейков”, „Зорница”. Хората, които могат да си платят локацията, предпочитат жилища в к-с „Лазур”, някои в к-с „ Възраждане”, а други - с по-малки средства предпочитат к-с „Меден рудник”, допълни Минчева.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови