Борисов: 140 млн. евро ще струва сондажът, тези хора си знаят работата /снимки, видео/

Корабът Noble Globetrotter II има хеликоптерна площадка за смяна на екипажа

ВИДЕО ВИЖТЕ ДОЛУ! 

https://www.facebook.com/boyko.borissov.7/videos/1797126717182057/

България трябваше много отдавна да започне собствено дълбоководно проучване на водите на Черно море, а не да дава по 5-6 млрд. долара годишно за нефт и газ. Това заяви премиерът Бойко Борисов в Бургас по време на представянето на кораб Noble Globetrotter II, който ще извърши първия проучвателен сондаж в блок „Хан Аспарух“. 

Корабът може да прави сондаж през 3000 м воден стълб и да навлиза на 4000 м в скалите, обясни Кзавие Фожрас, управител на Тотал Е&П България. В българската част на Черно море ще се прави на 2000 м дълбочина във водата и на 4000 м след дъното, допълни той. 

130 – 140 млн. евро ще струва проучването, тези хора си знаят работата, заяви премиерът Борисов.

„Тези пари могат да се използват за други цели. Да погледнем една съседна Румъния, която има внос под 10%, а останалото количество е собствен добив на нефт и газ”, допълни министър-председателят. 

На 1 септември м.г. бе подписано споразумението за използването в черноморския терен на сондата Noblе Globetrotter II (GT II), която е собственост на американската "Нобъл Дрилинг Холдинг" (Noble Drilling Holding LLC).

Това е последно поколение сондажен кораб с динамично позициониране, който оперира от 2013 г. Корабът разполага с двойна мултифункционална кула, която позволява едновременното провеждане на няколко операции, и също така е пригоден за по-лесно преминаване под моста на Босфора. Плавателният съд има и хеликоптерна площадка за смяна на екипажа.

"Тотал Е&П България" и партньорите на компанията в проекта – "ОМВ Офшор България ГмбХ" и "Репсол България Б.В.", са решени да осъществят този предизвикателен проект, който би могъл да бъде от национално значение за България, тъй като може да допринесе за енергийната диверсификация на страната, посочва се в съобщението на оператора на потенциалното находище, където вече бяха установени значителни залежи, но сега те трябва да бъдат изследвани. 

Приключилите преди повече от година 3D-сеизмологични проучвания на терена дават обнадеждаващи резултати, като залежите дават перспективи за добив не само на сериозни количества газ, но и на прилични количества нефт.

На събитието присъстваха министърът на енергетиката Теменужка Петкова, министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски, вицепремиерът и министър по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев, министърът на околната среда и водите Ивелина Василева и заместник-министърът на енергетиката Жечо Станков.

Текст и снимки burgasdream.com

Добавете коментар


Защитен код
Обнови