Порязаха областните управители за сделки над 10 000 лв.

Правата на областните управители да извършват имотни сделки се ограничават.

Вече ще трябва съгласието на директора на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол, за да може областният управител да извърши продажба на част на държавата от съсобствен имот с данъчна оценка за над 10 000 лв. Това реши правителството на днешното си редовно заседание с промени в Закона за държавната собственост.

Мерките се предприемат за по-добра защита на държавния интерес, след като избухна скандалът с продадените за жълти стотинки парцели в центъра на София под сградата на бившите Царски конюшни. Заради скандалната сделка областният управител на София Веселин Пенев се раздели с поста си, а вече му е повдигнато и обвинение от прокуратурата. Регионалното министерство пък обжалва сключената сделка пред съда.

Ограничава се и кръгът на субектите, които биха могли да придобият безвъзмездно право на собственост върху имоти - частна държавна собственост. Безвъзмездното прехвърляне на собствеността ще може става само в полза на общините за изпълнение на техните функции или за трайно задоволяване на обществени потребности от местно значение.

Предвижда се и въвеждането на забрана общините да продават, заменят, даряват, внасят като непарична вноска в капитала на търговски дружества придобитите имоти или да учредяват право на строеж или право на ползване върху тях. Забраната няма да важи за случаите, свързани с реализирането на обекти, необходими за обществени потребности от местно значение, както и за нуждите на инвеститори със сертификат за инвестиция клас А, клас Б или за приоритетен инвестиционен проект.

В случай на нереализиране на предвидените от общините мероприятия, се предвижда те да прехвърлят собствеността върху придобитите имоти на държавата, предвиждат още поправките.

Освен тях Министерският съвет реши да се ускори процедурата по издаване на удостоверения за наличие или липса на акт за държавна собственост, за наличие или липса на претенции за възстановяване на собствеността и удостоверение, че имотът е отписан от актовите книги на имотите-държавна собственост.

Обикновената поръчка ще се прави за 7, вместо за 14 работни дни, а срокът за предоставяне на бърза услуга ще бъде 3 дни, вместо 7 работни дни. Експресната услуга пък се премахва.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови