РИОСВ допусна високи сгради в мегапроекта на Батков

Променят ПУП-ове в „Град на 21 век” в Крайморие

Мегапроектът на адвокат Тодор Батков „Град на 21 век” в Крайморие, който е замразен заради археологически разкопки, претърпя съществена промяна, научи burgasdream.com

Модерният жилищен комплекс, който бе замислен с ниско /1-2 етажа/ и средно застрояване /3-5 етажа/, вписан в природата и археологията, ще може да се застроява и с високи сгради.

С решение от 15 декември 2016 г. РИОСВ – Бургас преценява, че няма нужда от ОВОС, исканото изменение на ПУП-ПРЗ от Форос Дивелъпмънт, с което се променят градуостройствените показатели – плътност до 40%, кинт 0.2, озеленяване – минимум 50% и се допуска високо застрояване  /над 5 етажа/. Новообособената устройствена зона е „локален център Форос“ и отреждането се променя от „за жилищно строителство“ на „за обществено обслужване и жилищно строителство“.

РЕШЕНИЕТО НА РИОСВ ВИЖТЕ ТУК!

Историята на проекта:

Тодор Батков обяви намеренията си за мегаинвестицията в кв. Крайморие още през есента на 2007 г. Адвокатът обеща да инвестира над 250 милиона евро в бъдещия тузарски квартал на Бургас, който трябва да се разпростре върху повече от 1000 дка на живописния полуостров Кафка. Проектът обаче не беше стартиран заради икономичесдката криза.

През 2013 г. Тодор Батков обяви, че проектът „Град на 21 век” ще бъде рестартиран. „Форос Дивелъпмънт” АД, което е собственик на проекта, и в чийто борд на директорите е Батков, обяви конкурс за идеен проект. Обявен бе и награден фонд от 50 000 лв.

На 17 септември 2013г. след анализ на представените проекти, журито не присъди първа награда. Дадени бяха една втора, три трети награди и една поощрителна премия. Наградният фонд бе разпределен между 5 архитектурни колективи.

През 2013 г. започна и археологическото проучване на крепостната стена на крепостта на полуостров Форос под ръководството на Милен Николов - директор на Регионален исторически музей - Бургас.

„Форос Дивелъпмънт” АД финансира със 100 хил. лева мащабното археологическо проучване на територията, продължило повече от 5 месеца. Основните му задачи са да установят параметрите на крепостта и границите й от североизток, да разкрият укрепителната система от изток и запад, както и да прецизират периодизацията на обекта.

При проучването са локализирани и частично разкрити участък от 280 м. от крепостната стена на крепостта Порос и прилежащите й 4 правоъгълни кули.

От тогава археологическите разкопки продължават, а финансирането също е от „Форос Дивелъпмънт” АД.

Текст Ирина Генова

Добавете коментар


Защитен код
Обнови