Прокуратурата погна общините

Част от нарушенията са свързани с такса смет, например - отказ от намаляването й при нецелогодишно използване на имот или пък санкции във вид на в пъти по-голяма такса, ако имот е деклариран като неползван.

Общините масово залагат на нерегламентирани приходи от гражданите, принуждавайки ги да плащат такси за различни дейности с незаконни наредби. Прокуратурата откри 172 общински наредби, в които има незаконни такси. Сред нарушенията са събирането на пари за дейности, които са задължение на местната власт, както и въвеждане на непредвидени в закона санкции. Разпоредби от част от проверените наредби, се оказали в противоречие не само със Закона за местните данъци и такси, но и на Конституцията и на Закона за нормативните актове. Вече са подадени 43 протеста в местните административни съдилища, съобщиха от Върховната административна прокуратура.

Част от нарушенията са свързани с такса смет, например - отказ от намаляването й при нецелогодишно използване на имот или пък санкции във вид на в пъти по-голяма такса, ако имот е деклариран като неползван. Прокуратурата е протестирала и последното увеличение на такса смет в Ямбол - освен заради драстичния й скок с 40% за жилищни имоти, също и заради липсата на икономическа обосновка.

Нарушения са открити и при определянето на такси за прием в детска градина. На места тя се обвързва с имущественото състояние на семейството на детето, което е противоконституционно.

Оказва се още, че в някои общини, за да бъдат проверени сигналите им, гражданите е трябвало да си платят на администрацията или пък да се внесе т.нар. "депозитна такса", с която общините да си гарантират разходи за извършване на бъдеща дейност, без въобще да е сигурно, че такава ще последва.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови