Високата смъртност при делфините се дължи на високата температура на морската вода. Това съобщи експертът и дългогодишен изследовател на делфините Цецо Станев,
цитиран от Фокус.
„Причината за смъртта на делфините в южната част на Черно море се дължеше на високата температура на морската вода. В северната част на Черно море нямаше такива случаи, докато в южната част бяха открити около стотина (до колкото ми е известно) трупа на малки делфини.
Високата температура плюс наличието на някои нематоди (червеи), които при тази висока температура намират благоприятни условия за развитието си особено при малките делфини, които пък нямат изградена имунна система, за това се получи голям брой умирания на млади делфини“, каза експертът посветил живота си на изследвания на делфини.
Цецо Станев обясни, че топлоотдаването при делфините става чрез разширяване и свиване на кръвоносните съдове. „Когато температурата на морската вода е около 30-31 градуса, това нарушава топлообмена и от там се получава изтощаването на организма на делфина“, посочи Станев.
Да очакваме ли и това лято нови смъртни случаи при делфини по нашето Черноморие, според Цецо Станев това зависи от атмосферните условия. „Ако се повтори високата температура на водата, могат да се очакват“.
Ескпертът категорично отхвърли идеята човешка намеса да влияе на смъртността на делфините.
„Факторът „човек“ е най-вече през пролетта, когато рибарите започнат да залагат калканските мрежи. Рибата се придвижва от дълбоките води към брега, за да хвърли хайвера си. Там делфините се оплитат в мрежите и се давят, тъй като не виждат с големите си очи мрежата, а само калкана. Когато попаднат в мрежата, в следващите 15 минути оплетени в нея те умират“, обясни Станев, който се е посветил на изследователска дейност на морските бозайници от 1984 година.