Хакери точат сметки на вложители в КТБ

Потребителски рейтинг: 0 / 5

Звезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивна
 

Прокуратурата ги оставя на свобода

 Хакери напипаха нова схема, по която отмъкват парите на наивни вложители. Обект на атаката станаха собственици на сметки от фалиралата КТБ. Компютърните маниаци успели да проследят кои от тях са изтеглили парите си и са ги прехвърлили по сметките на други банки. След това проучват кои от тези вложители използват услугата онлайн банкиране и атакуват компютрите им чрез вирус. Само преди няколко дни по тази схема са източени хиляди левове от сметките на семейство с три деца. Мъжът и жената успели да изтеглят всичките си пари от КТБ.

Две седмици след като сумите били прехвърлени в друга банка, хакерите източили спестяванията им само за часове. Пред Нова телевизия ужиленият вложител Огнян Андонов разказа, че през целия ден е работил на компютъра си. Прегледал банковите си сметки в онлайн банкирането, но забравил да извади флашката с електронния подпис от устройството. Към компютъра му през отдалечен сървър се прикачили хакерите, които преди това го заразили с вирус. Най-вероятно зловредният код е бил изпратен като спам или рекламно съобщение по имейла на пострадалия. След като разбиват защитите, хакерите проникват в депозитната му сметка и прехвърлят сумите към разплащателната му сметка. След това парите се превели по сметките на двама младежи от Кърджали, които се явяват мулета в схемата. Минути след пристигането на парите по сметката в Кърджали те са изтеглени на каса. Още няколко минути по-късно са прехвърлени от офис на фирма за бързи преводи, към организаторите на източването в чужбина. За услугата мулетата прибират комисиона между 5-10% от сумата.

От полицията обясняват, че двете мулета от Кърджали са установени, но не са задържани по преценка на прокуратурата. Все още не може да се установи кой стои зад схемата. Предполага се, че са хакери от бившите републики на СССР или Китай. Това са държави, с които България и ЕС няма добро полицейско сътрудничество. От банката пък твърдят, че и клиентът има вина, защото не е спазил правилата за използване на електронния подпис. Банката е изпратила 4 СМС-а към пълномощник на клиента между 12 и 16 часа. Той обаче не обърнал внимание и към 19 часа се усетил и се обадил в банката. Забавянето му е близо 7 часа, което е попречило на банката да реагира своевременно и да спре транзакциите. Семейство Андонови признават, че са получили смс-и, но на пръв поглед не се усъмнили.

Съпругата видяла, че от едната сметка на мъжа й парите са прехвърлени по другата, но решила, че той си ги прехвърля. Вечерта с мъжа си разбрали, че никой от тях не е пипал по сметките и тогава проверили какво се случва в банката. 

 

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови