Питайте ги кой в действителност ще се възползва от бързите промени в Закона за опазване на земеделската земя. От изнесените данни става ясно, че по цялото Черноморско крайбрежие има около 1300 собственици
на земеделска земя със променен статут. За шестте години гратисен период от тях 340 са със заявено инвестиционно намерение за строителство и едва 130 са започнали да строят.
Един от мотивите на вносителите на промените е, че през тези шест години е имало икономическа и финансова криза и затова собствениците не са успели да строят. Според тях след 24 май 2017 г. ще настане такова всенародно благополучие, че останалите 1 000 собственици на земеделски имоти с променен статут вкупом ще започнат да строят. Ха дано, ама надали.
Зоните, които попадат в обхвата на удълженото строителство са Карадере, Камчийски пясъци, Иракли, Златна рибка и Корал.
По Южното Черноморие новият режим на Закона за опазване на земеделската земя обхваща скандалните и станали нарицателни за мутро-политически далавери зони на Златна рибка и Корал.
Едва ли има човек в двата морски курорта- Созопол и Царево, който да не знае кой има имоти там и дали има поне един дребен собственик останал в тези апетитни територии.
Спешни промени в Закона за опазване на земеделската земя ще позволят удължаване на срока за строителство на земи с променен статут. Това предвиждат измененията в закона, които минаха на първо четене в комисия по земеделие в парламента с подкрепата на всички депутати.
Промените, които ще позволят и строителство на апетитни имоти по Черноморското крайбрежие нарушават освен Закона за опазване на земеделските земи (чл. 24, чл. 35, §. 27), административни срокове, ограничаващи действието на инвестиционните проекти и разрешенията за строеж има и в Закона за устройство на територията (чл. 153), Закона за опазване на околната среда (чл. 88, чл. 93) и Закона за биологичното разнообразие (чл. 31) . Те също ще трябва бързо и скоростно да се променят, за не се получи правен абсурд ,сътворен от нашите избраници в Народното събрание.