Ти да видиш! Слънчев бряг станал тих и кротък

Инспекторите от РЗИ са проверили и употребата на биоциди – дизенфектантите, с които се поддържа хигиената в обектите по Южното Черноморие. През последните няколко седмици най-големият летен курорт у нас – Слънчев бряг, е станал по-тих през малките часове от денонощието.

Това показват периодичните проверки, които Регионалната здравна инспекция прави. Информацията съобщи Главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев, който бе на посещение в Бургас, за да отчете дейността на РЗИ от началото на летния туристически сезон.

„Благодарение на целия шум, който се вдигна покрай шума в Слънчев бряг, заведенията започнаха да се съобразяват. Дори най-големите източници на шум в момента ограничават децибелите след 22:00 ч. Дали това ще се задържи през целия сезон, или ще трае докато текат проверките, не мога да кажа. Там самата нормативна база изисква промяна, защото правомощията за контрол са дадени основно в ръцете на общините. Те обаче не го осъществяват както трябва. След приемането на Закона за шума в урбанизираните територии, общините имаха двегодишен период да закупят шумомери и да обучат хора, които да работят с тях. Почти никоя община не го направи. Някои от тях дори не знаят, че имат такива правомощия.”, коментира д-р Кунчев.

По-думите му, за да се реши ефиктивно проблемът с шума, трябва да се вземат мерки още в градоустройствените планове и да не се позволява строежът на дискотеки в места, които са предназначени за почивка.

От своя страна д-р Георги Паздеров – директор на РЗИ-Бургас, подчерта, че проверки за шума в Слънчев бряг се правят през вечер. Изготвените протоколи от всяко заведение се дават на общинската администрация в Несебър, която може да вземе последващи мерки. Много от наложените санкции обаче падат в съда, защото собствениците изтъкват, че в близост до техния обект има и други заведения, които също са много шумни, затова е трудно да се изолира шума само от една конкретна дискотека.

В рамките на една седмица инспекторите са проверили 49 обекта в област Бургас и са съставили 12 акта за констатирани нарушения. Проверките са включвали какти определени търговски обекти и заведения, така и здравословното състояние на работещите там.

„Поради липсата на работна ръка, тази година част от наетия за сезона персонал идва от Молдова и Украйна. Нашите закони важат на 100% и за тях. Те също трябва да имат здравни книжки, за да сме сигурни, че никой от тях не представлява опасност за населението.”, коментира д-р Кунчев.

Инспекторите от РЗИ са проверили и употребата на биоциди – дизенфектантите, с които се поддържа хигиената в обектите.

Най-голямо предизвикателство за инспекторите обаче се оказва забраната за тютюнопушене в закрити помещения. Там нарушенията са много, а самите проверяващи се жалват, че нямат необходимите правомощия, за да се справят ефективно с проблема.

„Предложили сме и се надявам да минат едни промени в Закона за здравето, които малко по-точно да формулират изискванията, за да ни дадат възможност за ефективни проверки. В момента те не са ефективни. Нашите колеги срещат много големи затруднения, когато проверяват тези нарушения. Ако с нас няма придружаващ полицай, ние нямаме право да изискваме документ за самоличност, което автоматично блокира възможността за свестен контрол.”, коментира още д-р Кунчев.

Особено внимание тази година се обръща на местата за настаняване на деца.

сн.gramofona.com

Добавете коментар


Защитен код
Обнови