Магистрала Черно море идва, ето откъде ще минава

В последните дни темата за автомагистрала „Черно море” отново предизвика обществения интерес. Според информация, разпространена от журналиста Лъчезар Лисицов, магистралата е намерила място в програмата за управление на кабинета.

Скорошен старт на реални строителни работи не може да се очаква, но в документа е залегнало „осигуряване на финансови източници за подготовката на AM „Черно море“.

Това е една от 902-те мерки на Министерския съвет за периода на управление 2017 – 2021 г.

Вероятно надеждата е средства да бъдат осигурени по линия на някоя от европейските програми. 

Справка на MELNICATA.COM показва, че проектирането на АМ ”Черно море” започва през 70-те години на миналия век, когато от „Пътпроект“ – филиал Варна са разработени вариантни трасета с дължина около 100 км във фаза „Предварителни проучвания“. Тази разработка е разгледана от Експертния технико-икономически съвет при тогавашното Главно управление на пътищата, но конкретно решение не е взето. 

През 2001 г. започва разработването на нови предварителни проучвания възлагайки го на изпълнителна агенция „Пътища“. Разработени са три основни варианта: източен, западен и този през Дюлинския проход. Трасето започва от края на изградения участък от АМ „Черно море“ (от Аспаруховия мост до път I-9 при с. Звездица) и завършва при пътния възел при кв. Ветрен, Бургас (пресичане с път I-6), където прави връзка с АМ „Тракия“.

Източният вариант преминава в близост до следните населени места: Бенковски, Добри дол, Круша, Детелина, Рудник, Попович, Приселци, Кошарица, Тънково, Каблешково, Лъка, бившето минно селище „Черно море“ и се включва в АМ „Тракия“ при кв. Ветрен, Бургас.

Западният вариант преминава в близост до следните населени места: Бенковски, Болярци, Равна гора, Детелина, Юнец, Господиново, Попович и Приселци и нататък се развива в близост до източния вариант. Източните склонове на Стара планина се пресичат и от двата варианта чрез тунел с дължина около 1 км.

Вариантът през Дюлинския проход се отделя от източния вариант при с. Детелина и преминава в близост до селата Козница, Козичино, Гюльовца, Оризаре и при Тънково се влива обратно в източния вариант отново. По този начин се избягва тунелното преминаване на планината за сметка на удължено трасе с по-лоши технически елементи и в крайна сметка – увеличени транспортно-експлоатационни разходи.

Разработката завършва през 2002 г. и предадена на възложителя. На 18.04.2003 г. е проведено заседание на Експертния технико-икономически съвет при ИАП, на който, след обстойни обсъждания се приема трасето по източния вариант с дължина 95 км с предложение за известно прецизиране в отделни участъци.

При пресичанията на автомагистралата със съществуващите пътища са предвидени пет пътни възли, наречени „Харамията“, „Старо Оряхово“, „Юнец“, „Тънково“ и „Ветрен“.

Снимка - Пътят сега минава през Ахелий, където стават огромни задръствания

Снимка burgasdream.com

Добавете коментар


Защитен код
Обнови