Заради безстопанственост и липса на заграждение ще бъдат санкционирани собствениците на частните имоти, разположени зад морски плаж „Корал“. Причината е, че при проверката на един от трите плажа за природосъобразен туризъм беше констатирано, че има каравани, разположени в терена на частна фирма, монтирани са и тоалетни.
Това показа изненадваща проверка на министъра на туризма Николина Ангелкова и екипа й. Инспекцията бе извършена съвместно с кмета на Община Царево Георги Лапчев, представители на РИОСВ, РЗИ, МВР, областна управа.
Сред откритите нарушения на морски плаж „Корал“ е и това, че къмпингуващите черпят незаконно електроенергия и вода. При инспекцията се констатира незаконна постройка, разположена в имот държавна собственост, от която нерегламентирано се черпи електроенергия. По този повод Министерството на туризма ще подаде незабавно сигнали до електроразпределителното дружество ЕВН и до кмета на Община Царево Георги Лапчев, МВР и прокуратурата.
Министър Ангелкова коментира, че ситуацията на „Корал“ доказва за пореден път необходимостта от ясен регламент къде може да се къмпингува. Идеята е със Закона за изменение и допълнение на Закона за туризма да се облекчи режимът за изграждане на къмпинги, но те да бъдат само на регламентирани места с необходима инфраструктура и хигиенно-санитарни условия.
През септември 2017 г. работната група, създадена със заповед на министър Ангелкова, трябва да излезе с предложение за регламент на къмпингуването или да препотвърди вече гласувани миналата година текстове. В комисията участват експерти от различни ведомства и представители на екологични и други неправителствени организации.
Кметът на Царево коментира, че вината на собствениците на частни имоти зад плаж „Корал“ е не по-малка от тази на самите къмпингиращи.
„Ако с грижата на добър стопанин, те се грижиха за собствените си имоти, може би нямаше да се случва това, което вече за четвърта или за пета година се случва в тези територии“, заяви той.
„Законът е един за всички и той трябва да се спазва. Нямам нищо против тези хора и никой няма, но за тяхната лична безопасност и затова да могат те наистина да си почиват, както трябва, наистина трябва да има регламент относно къмпирането на правилните места и по правилния начин. Най-малкото изобщо не е честно спрямо местните хора, защото те плащат сметката“, отбеляза още Георги Лапчев.
Инж. Тонка Атанасова, директор на РИОСВ – Бургас, посочи от своя страна, ще от собствениците на частния имот ще се изискат договорите за поставените екотоалетни. Във връзка с установената незаконна сонда за вода тя подчерта, че водата от нея е регистрирана и не е регламентирана, съгласно Закона за водите, нито има разрешителни от Басейнова дирекция.