11-годишната Никол от Бургас, която беше убита с нож от 15-годишен ученик, е имала 3000 „приятели“ във Фейсбук, съобщи прокурор Йовита Григорова. Както още вчера се разбра, момиченцето се е запознало с убиеца си именно в социалната мрежа и се срещнали.
Във фаталния ден отишли в отдалечения от центъра на града, където тя живее, квартал „Меден рудник“. Формален повод младежът да я наръга с нож в шията станал спор къде точно да се скрият да пушат наргиле.
„Те се познават лично от скоро, но не може да се каже дали това е първата им среща. Никой не може да каже защо са решили да се срещнат на абсолютно непознато място – в „Меден рудник”. Детето има около 3000 приятели. Това е показателно за един двойнствен живот. Апелирам родителите да бъдат внимателни към комуникациите на децата си в социалните мрежи. Кръгът от познати на тези децата е неограничен. Не се знае какви са темите, по които те си говорят”, коментира Григорова, която е говорител на Апелативна прокуратура - Бургас .
Тя подчерта, че пред разследващите задържаното момче е направило частично самопризнание, но е установено е, че става въпрос за умишлено убийство. Лекарите са казали, че около 3 см е дълбочината на прорезната рана, което означава, че е имало сила, целенасоченост и годно оръжие, за да се извърши това престъпление, коментира още Григорова.
Тя уточни, че са взети кръвни проби от двете деца, за да се установи дали са взимали наркотици.
Днес прокуратурата ще поиска от съда постоянен арест за непълнолетния убиец. Досега Иван няма криминални прояви. Ако съдът го признае за виновен, ще му бъде наложено наказание от 3 до 10 г. затвор.
„В изключителни случаи законът допуска непълнолетните също да бъдат задържани под стража и този случай е точно такъв”, коментира пък говорителят на Окръжна прокуратура Бургас Красимира Кателиева.
Тя уточни, че момчето не е от малцинствена група. Според близки на семейството родителите му били шокирани, когато вчера сутринта полицаи отишли в дома му, за да го арестуват за убийство на дете.
„Удар с нож във врата няма как да бъде по непредпазливост", отбеляза Кателиева.
Тя също отправи апел към децата и техните родители да бъдат внимателни при контактите си в интернет, особено с непознати.
И психологът Милена Владкова предупреди родителите да са предпазливи и бдителни.
„Децата в една крехка възраст са изключително податливи както на манипулиране, така и на чуждо влияние, и достъпът им до виртуралното пространство подсилва още повече възможността да попаднат в ситуация, в която могат да бъдат пряко засегнати и последствията да са с неприятен край”, посочи тя.
И посъветва родителите да са търпеливи и да оказват нужната подкрепа на децата си.
Ако например забележат, че детето е създало парола за компютъра си, те трябва да обърнат внимание на този факт.
Бившият шеф на отдел „Убийства” в МВР Ботьо Ботев пък коментира, че работещите по случая полицаи са се справили бързо и професионално. По думите му всяко забавяне и недооценка на ситуацията в такъв момент води до затрудняване или неразкриване на престъплението. Тук не са дадени възможности на извършителя да предприеме действия за укриване или прикриване на улики на престъплението, посочи той.
Ботев попита обаче къде е ролята на обществото като цяло. „Какво бълват нашите средства за масова информация, какво бълва обществото? Не бълва ли насилието от много източници, как младите отреагират за това?”, попита той.