Само 300 от 20 000 фирми за превозване имат пълен капацитет служители
Какво да направим, ако шофьор на автобус прави пътни нарушения и какви са правата и правилата за почивка на водачите.
Това дискутираха в сутрешния блок „Денят започва“ на БНТ председателят на Съюза на преподавателите по авто-мото подготовка инж. Йонко Иванов и Цветослава Гълъбова, директор на психиатрична болница „Св.Иван Рилски.“
Това бе по повод автобусът, пълен с пътници, който се преобърна в канавка на магистрала "Тракия".
Ако пътник види, че шофьор прави нарушения, може да звънне на 112 и да подаде сигнал за фирмата на автобуса и час на тръгване, заявиха в репортаж служители на реда.
„Има сериозно натоварване на психиката, а когато возиш и хора натоварването е по-голямо. За това са измислени и регламентите за часове шофиране. Реакциите стават забавени при по-голяма продължителност на шофиране, за това и заспиват“, каза Цветослава Гълъбова.
„Само 300 от 20 000 фирми за превозване имат пълен капацитет служители“, заяви Йонко Иванов.
„За 120 000 хиляди шофьори са само 120 лекари
за задължителни медицински прегледи преди път“, допълни още Иванов. Статистиката сочи, че на всеки 4,5 часа шофьорът трябва да има по 45 минути почивка. Без почивка може да се управлява автомобил максимално 6 часа. За 2 седмици шофиране не трябва часовете да надвишават 90, а най-честите грешки са работа по 12-13 часа и сменянето на водача на превозното средство.
Проверените за нарушения са 3500 фирми за превоз на пътници и товарни фирми. Издадени акта са 113.
Работи се по три основни версии за инцидента, при който автобус с пътници се обърна на магистрала „Тракия” в понеделник вечерта.
Първата е, че е налице преумора и заспиване на водача, следващата е наличие на техническа неизправност, а също така и за участие на трети злоумишлени лица, които биха могли евентуално да заслепят или да го засекат. Това каза в предаването „Тази сутрин” по бТВ Мина Грънчарова от районната прокуратура.
Към момента от събраните доказателства
най-вероятна е версията за наличие на преумора, но се работи и по останалите.
До момента разпитаните свидетели потвърждават тезата, че шофьорът е бил преуморен и, че е налице моментно заспиване, което е довело до загуба на контрол над управляваното от него превозно средство.
Предстои назначаване на автотехническа експертиза, която ще установи дали е бил изправен автобусът, както и механизмът на настъпване на катастрофата, допълни Мина Грънчарова.
Обвиненията на шофьора са по чл. 343 ал. 3 – лишаване от свобода от 1 до 6 години за причиняване на телесна повреда на повече от 1 лица.
Автобусът е имал монтиран аналогов тахограф, в който е поставена стара карта, картата е на 4 дни и върху нея писецът това устройство е записвало едно върху друго, т.е. записът е абсолютно нечетлив и тази карта е на друго лице, обясни Мина Грънчарова.
След влизането на България в ЕС са въведени тахографите.
Те са техническо средство, което се монтира в автобуса и отчита разстоянието, времето, почивките, скоростта, както и поведението на водача при управление на автобуса, почивките му и цялото му поведение по време на управлението на автобуса.
От фирмата - превозвач разпространиха официална позиция по повод на инцидента. В нея се казва, че шофьорът на катастрофиралия автобус е почивал 24 часа преди курса.
Преди да потегли той е дал алкохолна проба.
От фирмата посочват също, че шофьорът на сутрешния курс е бил друг - т.е. твърдението, на пътниците не отговаря на истината.
Фирмата обаче не коментира липса на тахошайба.