Потъналият кораб "Мопанг" е построен от американската компания Electric Boat Company,
която е една от първите световни финансови пирамиди. Тя се изучава и до ден днешен в учебниците по икономика.
Това съобщи Любен Дилов на пресконференция в Бургас, на която алармира, че няколко фирми са получили разрешение да вадят потънали кораби и да ги режат на скрап.
Имало вече разрешение за 4 кораба - „Кампидолио“ (потънал 1931 г. при нос Акин, в района на Черноморец), "Родина" (потънал 1941 г.) и "Мопанг" (потънал 1921 г.), като една баржа вече била извадена.
Този абсурд е възможен заради широкото тълкуване на Наредба №24 от 5 август 2011 г. на Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията за изваждане и изтегляне на потънало имущество в териториалното море, вътрешните морски води и вътрешните водни пътища на Република България.
Тези съдове, над 30 от които относително добре запазени, са част от търговската, морската и военната история на България. Освен подводни забележителности за бързо развиващия се водолазен туризъм, те са естествени подводни местообиталища на подводна флора и фауна.
Корабът „Мопанг“, както вече споменахме, част от световната икономическа история. Продукт е на първата пирамида, която е събрала пари от акционери за построяването на 150 търговски кораба. Изградени са били обаче само 5.
„Така, че част от една американска пирамида, лежи на дъното край Бургас“, коментира Стефан Цинцарски, който също е запален по дайвинга като лидера на Гергьовден Любен Дилов.
„Мопанг“ е пуснат на вода през 1920 година и е с водоизместване 3545 брт. Корабът е с дължина 102 и ширина 14 метра.
На 1.07.1921 г, „Мопанг“ се натъква на мина пред входа на Бъргаски залив останала от времето на Първата световна война.
Част от отвореното писмо на 24 сдружения и водолазни клуба
Особеностите на Черноморското дъно предполагат не само съхраняване на съществуващите подводни рифове, но дори и специална политика за създаване на изкуствени (тип wreck), които интензивно развиват подводния живот.
Пример за успешен подобен опит е потопеният през 2008 година риболовен кораб „Пионер“ в акваторията на Созопол, който за броени години се превърна в изключителна подводна атракция, посещавана годишно от стотици туристи и с нехарактерно богато за дъното около Созопол местообиталище на подводни видове – завърнаха се морски котки, риби-лястовица. Като успешен опит може да се приеме и потопеният през 2011 година в района на курорта Св. Св. Константин и Елена бивш правителствен самолет на България от периода преди 1990 г.
Слабата соленост и слабото кислородно съдържание в черноморската вода са отлична предпоставка за добро и дълготрайно съхранение както на новопотопени обекти, така и на исторически артефакти от различни периоди- от времето на първите заселвания на Черноморския бряг до наши дни. Голяма част от тези обекти все още не са достатъчно добре проучени и представляват несъмнен интерес не само за български историци и археолози. Затова предлагаме да не се изваждат кораби и друго потънало имущество преди 1980 година.
Автор Ирина Генова