AFP: България с нови обвинения, че малтретира мигранти 

България е изправена пред нарастващи обвинения, че малтретира хора, опитващи се да пресекат границата ѝ с Турция.

Търсещите убежище споделят, че са били буквално "бутнати обратно, затваряни, съблечени и бити". Това пише Euractiv, цитирайки репортаж на AFP. 

Ето какво пише още в публикацията: 

България служи като входна врата към ЕС и се опитва да затегне контрола по границата, за да спре растящия брой хора, които искат да преминат, който достигна нива, невиждани от 2015 г. 

"От началото на миналата година наблюдаваме много интензивно и брутално отблъскване на хора", практика, която е незаконна в ЕС, казва Диана Димова, ръководител на българската група за подпомагане на бежанци Mission Wings. 

Разказите на търсещите убежище, събрани от AFP, и докладите на Европейската гранична агенция Frontex също сочат използването на брутални методи на югоизточната граница на България. Граничната полиция е осуетила 164 000 опита за "незаконно преминаване" през 2022 г. в сравнение с 55 000 през 2021 г., показват данните на вътрешното министерство. 

Нарастващите числа вече допринесоха за това Австрия и Холандия да блокират кандидатурата на България за присъединяване към безвизовата зона на Шенгенската зона. Темата ще бъде на първо място в дневния ред на срещата на върха на ЕС в Брюксел по-късно тази седмица. 

В опит да спрат потока българските власти засилиха контрола по 234-километровата ограда от бодлива тел, покриваща почти цялата граница с Турция. Има сериозни данни за злоупотреби. 16-годишен сириец, с когото AFР се срещна в граничен град, сподели, че е бил задържан след преминаване в България и държан в "затворен лагер с висока ограда", който той нарече "затвор".

"Бият ни с палки" 

Една вечер той и други задържани са откарани до оградата на границата с Турция. "Там ни разделиха на араби и афганистанци и започнаха да ни бият. Биха ни с палки", споделя той, пожелал анонимност. 

Видеоклип, публикуван през декември от няколко европейски медии, в партньорство с организацията Lighthouse Reports, показва група хора, заключени в импровизиран арест - навес, подобен на клетка - в южния граничен град Средец. Същият доклад от разследването включва показания на млад сириец, който каза, че е бил прострелян в гърдите от български гранични полицаи. Българските власти отхвърлиха обвинението. 

Един мъж, който вече е получил статут на закрила в България, Али Хюсейни, разказва, че е бил съблечен, бит, ограбен и избутан в Турция, когато е пътувал до границата, за да намери брат си миналата пролет. 

20-годишният афганистанец споделя, че маскирани полицаи го отвели в гората и му взели дрехите, обувките и парите: 

"След това отвориха оградата и ни изпратиха от другата страна на границата". След като се върнал "бос" през границата същия ден, той отново е бил хванат, "удрян" и "бит", преди още веднъж да бъде избутан обратно в Турция. "Застрашаване на основните права" Отнема седмица, за да организира връщането му в България и след това още пет месеца, за да му бъде преиздадена лична карта. Брат му в крайна сметка е депортиран от Турция в Афганистан. 

През 2021 г. и 2022 г .Европейската агенция за гранична и брегова охрана Frontex изготвя 25 доклада за нередности, свързани с нейната дейност в България. Един доклад подробно описва "унизителен език и расистки речник, който използват българските гранични скужители.  

"Липсата на достоверни оперативни доклади от страна на българската гранична полиция може да сигнализира за недостатъци в механизма за докладване или, което е още по-притеснително, за наличието на мълчалива политика на неотчитане на действия, сериозно застрашаващи основните права на мигрантите", заключава агенцията. Българските власти многократно са отхвърлили обвиненията в злоупотреба. 

"През последната година натискът по границата ни рязко се увеличи и... действията на мигрантите стават все по-агресивни", каза миналия месец българският президент Румен Радев. Трима полицаи загинаха, когато колите им блъснаха превозни средства, пренасящи нелегално хора миналата година. Премиерът на Австрия Карл Нехамер е поискал от ЕС два милиарда евро (2,1 милиарда долара) за изграждане на стена на турско-българската граница, но Брюксел засега отказва.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови