Корчак - педагогът, който сам избра газовата камера, за да е със своите възпитаници

Носители на призови места от единадесетото издание на Международния литературен ученически конкурс „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена”, организиран от Център за еврейско-българско сътрудничество „Алеф”, посетиха Полша по покана на Полския институт към посолството на Република Полша у нас. 

Петдневната експедиция, от 6 до 10 октомври, бе на тема  „Места на памет в Полша“. 

Йоана Стоянова, Ясен Янев и Симеон Добрев от Бургас, Кристиян Джамалов от София и Полина Динчева от Плевен посетиха емблематични места във Варшава и Краков, свързани с историята на Холокоста и опазването на паметта. 

 

Учениците узнаха много автентични истории за укриването и спасяването на хиляди евреи, но и за жестокото избиване и нечовешко издевателство над милиони човешки същества. 

 

В музея Корчакянум във Варшава, който е в сградата на бившия Дом за сираци на Януш Корчак, групата бе посрещната от Марта Чешелска.

Корчак, с рождено име Хенрик Голдшмит, е полски детски писател, педиатър и педагог от еврейски произход, който през 1912 г. поема ръководството на изграден по негов план еврейски дом за сираци във Варшава. Там прилага на практика своите новаторски педагогически идеи, които още по онова време са легендарни, разказа Марта Чешелска.

Корчак държи отношението към децата да бъде като към пълноценни личности. „Няма деца – има само хора“, пише той. Педагогът поставя на преден план човешкото достойнство, насърчава индивидуалността, а физическите наказания са табу.

Корчак формулира и първите детски права, като се опира на правото на детето да бъде такова, каквото е, на нуждата му от внимание и положително отношение. По този начин той поставя основите на днешните детски права, записани в Конвенцията на ООН за правата на детето. 

Идеите му намират приложение най-вече в дома за сираци във Варшава. Именно там възниква моделът на демократична детска република със своя администрация, детски парламент и другарски съд. Децата издават и вестник, а пред сградата се вее зеленото знаме на „Детската република“.

Загива заедно със своите 192 възпитаници в газовите камери на нацисткия концлагер в Треблинка през 1942 г., въпреки че получава шанс да се спаси от лагерите на смъртта. Умира заедно със своите деца, за да не бъдат сами в последния си час.

През 1972 г., 30 години след смъртта му, Януш Корчак е удостоен посмъртно с наградата за мир на германските книготърговци. Много училища, детски домове, улици и площади в цяла Германия носят името на лекаря, комуто принадлежи фразата: „Когато се смее дете, се смее целият свят”.

По време на посещението си в Полша учениците разгледаха Музея за история на полските евреи  „Полин” във Варшава, фабриката на Оскар Шиндлер, спасил множество евреи по време на нацистката окупация в Краков, музея на Ада – бившият германски концентрационен лагер Аушвиц край Краков и други знакови за съхраняване на историческата памет места.

Пътуването на учениците бе организирано с партньорството на посолството на Полша у нас и е своеобразна допълнителна награда за победителите в конкурса.

Единадесетото издание на конкурса отбеляза рекордния брой от 300 участници, с което в годините младите последователи на идеята на „Алеф” за мир и хуманизъм надхвърлиха 2000. 

Текст и снимки: Ирина Генова

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови