Зам.-кметът Ананиева пробва шапките-уникати на Сардарева /снимки/

Демонстрации на изработката на карвинг свещи и стъклени фигури могат да видят бургазлии в експоцентър „Флора“ през следващите 4 дни.

Майстори от цялата страна се събраха на фестивала на занаятите „Пазители на българския дух“ в Бургас, който започна днес.

На тържественото откриване бе зам.-кметът Йорданка Ананиева, която поздрави в аванс занаятчиите с техния професионален празник – Петровден, който е на 29 юни. Тя пожела фестивалът да се превърне в традиция и всяка година по това време бургазлии и гости на морския град да могат да намерят техните уникални произведения в новия експоцентър.

Изложението бе открито с народни хора в изпълнение на две формации на фолклорен ансамбъл за песни и танци "Атанас Манчев" при народно читалище „Пробуда“.

„Гостуват майстори от цялата страна, които са творили със златните си ръце и с цялата любов на големите им сърца“, обясни Майя Стоянова, председател на Регионална занаятчийска камара – Бургас.

Зам.-кметът Йорданка Ананиева се посети щандовете на цялото изложение. Тя пробва уникалните шапки на дизайнерката Ирина Сардарева и се сдоби с малка икона и колие.

По време на изложението демонстрации прави Нина Маринова от Варна, която изработва уникални карвинг свещи. Те са многослойни и се изрязват още докато са топли, обясни майсторката.

След обяд ще направи демонстрации на изкуството си и Владимир Анисимов от Санкт Петербург, който изработва фигурки от топено стъкло.

Свещи от пчелен восък и парафин предлага и Любомир Богданов от Плевен. Той започва да се занимава с пчеларство, само за да може да упражнява занаята си. „Започнах преди 5 години с 2-3 модела свещи и с 2-3 кошера. Сега имам 60 пчелни семейства“, сподели той.

Миглена Петрова пък изработва бижута от естествени цветя, рисувано стъкло и аксесоари. Цветята отглежда сама, рядко купува и то по-екзотичните видове. Растенията се хербаризират, след което се покриват с полимер – прозрачна смола. Новата колекция е вече от 3D бижута.

Сувенири, пластики и пана от мед изработва Вера Труфева от Сливен. Майсторката също прави демонстрации на щанда си.

Юлия Черкезова от варненското село Звездица изработва икони с полускъпоценни камъни – златен калцит и аметист, добити от Източните Родопи.

Автор Ирина Генова

Добавете коментар


Защитен код
Обнови