Градът на Жишев винаги с пищни манифестации
Празникът на българската азбука и славянската култура- 24 май има дълбоки корени в общоградските традиции на Айтос. Няма айтозлия, който да не си спомня тържествените и пъстри манифестации за празника, както и трибуните с официални лица в по-далечно минало.
Всяка година преди празника се започваше със спорове кой да води манифестацията- Техникума по селско стопанство „Георги Димитров“, сега „Златна нива, или гимназията „Христо Ботев“ . Много по-късно в надпреварата се включи и СОУ „Н.Й.Вапцаров“.
Ако имаше официални гости и партийни величия, техникума водеше шествието,чиято подготовка във всяко учебно заведение започваше месеци преди това. Освен маршова подготовка и определяне броя на отличниците, всяко училище подготвяше и собствена програма за по-доброто си представяне на манифестацията.
Най-надъхани бяха в техникума,който беше на финансиране от земеделското министерство и разполагаше с неограничен ресурс. По-възрастните сигурно помнят Димитър Златев- диригент, композитор и ръководител на хорове и духова музика. Именно той полагаше големи усилия, за да направи от бъдещите трактористи, оператори в селското стопанство и животновъди прилични музиканти в оркестъра за духова музика. Отмятането на дългите му мазни коси стигаха своя апогей,когато трябваше да организира и хор. Но техникума имаше още едно силно оръжие по време на манифестациията за 24 май. Най- добрите акробати в града придобиваха професионални умения по доене и планиране на земеделските култури именно там. Около това ядро и с категоричността на тогавашния директор, техникумът обираше овациите с красиви и сложни акробатически изпълнения точно пред трибуната на партийните и общински величия.
Гимназията излизаше с едни гърди напред и демонстрираше превъзходство с близо десетина редици наперени девойки с ленти „отличник“.
Празничното шествие завършваше с групи бивши ученици, които гордо носеха плакати с годината на своето завършване на средното си образование.
Манифестацията започваше от банята и завършваше до автогарата, като през целия път шпалир от айтозлии приветстваха малки и големи ученици.