Ще бъде открита и гостуващата експозиция "Освобождението. Военните кореспонденти изпращат..."
Историческият музей ще отбележи 139 години от Освобождението на Бургас от османско владичество със собствена празнична програма. Освен че музеят на ул."Лермонтов" 31 ще приема посетители безплатно, на 6 февруари ще бъде представен каталогът на изложбата "Българските бежанци в нашата памет". Събитието в партньорство с Регионална библиотека Бургас и Държавен архив ще започне в 16.00 ч. в Иконната зала на музея.
Час по-късно, в 17.00 ч., ще бъде открита гостуващата изложба "Освобождението. Военните кореспонденти изпращат..."
Идеята на авторите - Мария Кирова и Росица Георгиева от Регионален исторически музей - Сливен е да се популяризират малко известни на широката аудитория дописки, рисунки и гравюри от Руско - турската война 1877 - 1878 г. Използвани са копия от публикувани материали в руски и европейски издания.
Наред с армиите, във войната, като журналисти и художници участват руснаци, англичани, французи, германци, италианци, един швед и дори един японец. През целия ход на войната световната общественост е информирана посредством повече от 500 издания - вестници, списания и телеграфни агенции. За проявен героизъм и мъжество тринадесет чуждестранни военни кореспонденти са наградени с орден "Св. Анна" с надпис "За храброст".
Графиките са представени върху табла, като хронологически се проследява подготовката на войната, бойните действия на юг от р. Дунав до Сан Стефано и подписването на мирния договор на 3 март 1878 г.
Маркирани са най-важните моменти: обявяването на Руско - турската освободителна война и отзвукът в руското общество, формирането на българското опълчение, епичните боеве при Стара Загора, Шипка, Плевен, зимното преминаване на Балкана, героизмът на войниците, страданията на мирното население.
Любопитни са графиките, които показват ежедневието на военните кореспонденти, както и отделни забележителни епизоди на войнски героизъм.
Изложбата ще бъде подредена в Иконната зала и ще очаква посетители до 3 март.