"Решението на Министерството на образованието за драстичното орязване на бройките в Колежа по туризъм в Бургас е абсолютна грешка и недалновидно решение". Това заяви кметът Димитър Николов при участието си в кръгла маса на тема "Образованието и реализацията на специалистите в сферата на туризма".
Във форума участваха министърът на туризма доц. д-р Стела Балтова, министърът на образованието и науката проф. Николай Денков, областният управител Вълчо Чолаков, ректорите на двата бургаски университета, както и техни колеги от други висши учебни заведения, които подготвят специалисти за бранша.
Бургаският кмет допълни, че базата в която се обучават студентите в колежа по туризъм, е най-добрата в страната. Там се изучават IT технологии, чужди езици, а търсенето на неговите кадри е изключително голямо.
„Как да обучим и да бъдем адекватно конкурентни в Европа с готвачи, камериерки и рецепционисти? Ние учим младите хора, за да бъдат конкурентни. Някой трябва да осмисли и направлява тези хора. Как да управлявам администрация със среднисти", попита кметът служебния министър на образованието във връзка с орязването на бройките за прием на зрелостници във висшите учебни заведения.
Той призова Министерството на образованието да отмени своята рестрикция спрямо броя места в местния Колеж по туризъм и да увеличи приема в търсените специалности, а не да ги намалява.
От своя страна служебният министър проф. Николай Денков отговори, че с намаляването на приема държавата се връща с 10 години назад. Според него трябва да се обсъди нуждата от специалисти, от които има нужда бизнесът. По думите му едва 12,3 процента от завършващите висше образование в сферата на туризма намират работа. Според него България е с 4 пъти по-ниска производителност в ЕС.
Ето какво заяви кметът на Бургас Димитър Николов:
„Всеки ден се срещам с мениджъри, които споделят този проблем. Не е достатъчно да има само сервитьори и готвачи в един обект. Нали трябва да има образовани кадри в туризма, които да ги обучават, които да посрещат туристите, които да са обучени и адекватни на съвременните тенденции.
Кой да подготви персонала в хотелите, ако не завършилите Колежа по туризъм? Преди 50 години ООН е помогнало да се създаде Колежа по туризъм в Бургас и това е било далновидно. Това е основен отрасъл и вместо да го развиваме, да инвестираме в нови специалности и да увеличаваме приема за подготовка на такива специалисти - ние правим обратното. Каква е логиката да режем клона, на който стоим? Ние трябва да подготвяме следващото поколение.
Според последните данни, само в Бургаска област децата под 10 години в момента са 50 000. Ние трябва да им осигурим условия къде да учат и това е задачата ни. А не да орязваме това, с което вече разполагаме. Ние, хората от местната власт, знаем добре проблемите с кадрите в туризма и необходимостта от качествено обучение в сферата.
Затова категорично възразявам на решението на Министерството на образованието и го определям като недалновидно."
Текст и снимки burgasdream.com