Архитектите в Бургас присъстваха на уникалната лекция на Октавиан Георгиу, който представи своите изследвания, повече подобни на фантастика, отколкото на наука. Интересното в неговите разработки е симбиозата между елементите, включително и тези от сградни структури, така наречената „кинетична архитектура“ или „респонсив архитектура“, която реагира и се отваря в самата сграда, например на ослънчаването, на самите ползватели вътре в нея.
Лекцията е част от Архитектурната Работилница АРХ+201.7, която се организира от Община Бургас и със съдействието на КАБ Бургас.
Октавиан Георгиу от Foster+Partners представи част от текущите проекти на бюрото, както и свои архитектурни разработки за автономно придвижване.
Октавиан Георгиу е архитект, водещ продукцията дизайнер и изследовател в областта на дизайна, нещо като химера, движеща се безпроблемно в различни дисциплини. Интересното е, че отначало две години учи IT специалност. След това завършва бакалавърска степен в Румъния като архитект, а после програмата DRL в The Architectural Association в Лондон.
Сега работи като архитект и анализатор на системи за проектиране в Foster + Partners /едно от най-големите архитектурни бюра в Лондон/ в рамките на специализираната моделираща група. Затова нещата, които правят са свързани не само с архитектура, но и с най-различни автоматизирани и роботизирани системи
Като преподавател той е гостуващ лектор в Архитектурното училище “Bartlett” и програмен учител в AADRL.
Октавиан представи част от своите изследвания. Проектите са за най-различни сгради по света, но това, за което отдели най-много време е едно изследване за автономните автомобили. Задвижването на такива машини, които сами могат да определят как да се зареждат, как да се шофират, преценяват разстояния.
Това е един негов проект, върху който е работил с още 4 души в продължение на 18 месеца. Имали са много консултанти – математици, инженери, физици.
Когато е представял проекта в журито е имало представител на Ферари, който му е направил предложение да започне работа при тях. Октавиан обмисля това предложение.
„Сигурен съм, че хората, които бяха тук и видяха презентацията, ще използват наученото под някаква форма. Всичко е въпрос на финансиране, на интерес от страна на инвеститорите. И ако това се случи в България, то ще е в Бургас“, сподели за burgasdream.com арх. Емил Бурулянов, организатор на Архитектурната Работилница АРХ+201.7.
Председателят на КАБ-Бургас арх. Стефан Гевренов поради на Октавиан Георгиу албума „Памет бургаска“ събрал старите емблематични сгради на Бургас.
Текст и снимки Ирина Генова